Bocian ze Stępnia potrzebuje pomocy. Sołtys próbuje pomoc

i

Autor: arch. prywatne Czwórka pięknych bocianków z mamą.

Bocian ze Stępnia potrzebuje pomocy. Sołtys szuka rozwiązania

2021-06-17 15:23

Sołtys podbraniewskiego Stępnia od kilku dni próbuje pomóc bocianowi, który ma nogi splątane najprawdopodobniej w żyłkę wędkarską i z tego powodu nie może normalnie funkcjonować. Ptak lata, ale z powodu unieruchomienia kończyn nie siada na gnieździe i nie karmi swoich dzieci.

Poszkodowany bocian to najprawdopodobniej ojciec rodziny. Ptaki mieszkają w gnieździe na posesji sołtysa. W tym roku mają czwórkę młodych.

Od kilku lat zawsze na gnieździe jest para

Rodzina sołtysa obserwuje bocianie gniazdo z odległości zaledwie kilku metrów. Klekotanie bocianów zastępuje im budzik. 

- Mieszkam na pierwszym pietrze. Otwieram okno i widzę te bociany na prawie tej samej wysokości. To jest bardzo miłe - mówi Stanisław Żołędziewski.

Kilka dni temu gospodarz zauważył, że ptaki mają problem. Jeden z nich ma nogi splątane najprawdopodobniej w żyłkę wędkarską i z tego powodu nie może normalnie funkcjonować.

- Ptak lata, ale boję się, że ta zaplątana żyłka może zacisnąć się tak, że go unieruchomi, albo, że bez pomocy “głowy rodziny” nie uda się wykarmić i wychować młodych – mówi sołtys.

Stanisław Żołędziewski szuka rozwiązania, żeby oswobodzić ptaka, ale ten nie daje się złapać. Próbowała nawet straż miejska z Olsztyna, której na wyjazd zezwolił sam włodarz stolicy Warmii I Mazur.

- Strażnik przyjechał z gazowym miotaczem sieci, był wysięgnik. Chcieliśmy go złapać i odciąć żyłkę, ale bocian był bardzo ostrożny. Nie udało się – relacjonuje sołtys. Sam próbuje zwabić ptaka smakołykami. Na razie na próżno.

W Stępniu byli też przedstawiciele Ptasiej Straży z Fundacji “Albatros”, ale ich  misja  nie przyniosła pozytywnego rozwiązania problemu. Stanisław Żołędziewski nie poddaje się i szuka kolejnych pomysłów. Za naszym pośrednictwem prosi o rady i o wsparcie. Może ktoś wie jak pomóc bocianiej rodzinie. Z sołtysem Stępnia można skontaktować się osobiście na miejscu lub  za pośrednictwem FB.

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!"

Akcja obrączkowania w powiecie siedleckim. Zobacz jak to wygląda
Sonda
Polska. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE