Braniewo: Bywa, że z wojskiem związana jest cała rodzina

i

Autor: arch. 4 W-MBOT

WOJSKO

Braniewo: Bywa, że z wojskiem związana jest cała rodzina [ ZDJĘCIA ]

2023-08-22 14:26

Blisko 120 nowych żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę w Braniewie. Żołnierze odbyli 16-dniowe szkolenie, które obejmowało m.in. podstawy strzelectwa, taktyki, medycyny pola walki i musztry.

Przysięga, która odbyła się w koszarach 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie w sobotę, 19 sierpnia zgromadziła wielu gości, w tym przede wszystkim rodziny nowych żołnierzy.  Wśród ochotników są m.in. informatycy, nauczyciele studenci pracownicy cywilni wojska, pracownicy administracji.

Informatycy, nauczyciele, studenci

Jedną z ochotniczek jest szer. Sylwia. -To było bardzo dobre szkolenie - ciężkie, ale naprawdę solidne. Satysfakcja jest ogromna, wiedza została poszerzona, to jest najważniejsze – mówiła po złożeniu przysięgi. Mundur nosi także jej mąż, który służy w 16. Dywizji Zmechanizowanej. -Jestem bardzo dumny z żony. Tęskniłem za nią, ale wspólnie daliśmy radę -mówił po przysiędze szer. Dominik.

Wojsko rodzinnie

Z wojskiem jest związana także rodzina szer. Seweryna, ucznia ostatniej klasy technikum logistycznego. Na przysiędze pojawiło się wielu jego bliskich, wśród nich babcia, która miała już okazję obserwować takie uroczystości -Byłam na przysiędze brata, syna, a teraz wnuka. Jestem z niego bardzo dumna – mówiła po ceremonii. Dumy z ukończenia szkolenia nie krył także sam świeżo upieczony żołnierz. -Można było nawiązać nowe przyjaźnie i poznać wojsko od podszewki -mówił podsumowując 16-dniowe szkolenie.

Szesnastka za nimi

„Szesnastki” nie ułatwiała pogoda – nowym żołnierzom dała się we znaki przede wszystkim upalna aura. -To było dobre, pozytywne zmęczenie. Można było dowiedzieć się o swoich słabościach i je przezwyciężyć. Na pewno każdy z nas w ciągu tych 16 dni pogłębił swoją wiedzę i poprawił kondycję – mówiła szer. Anna, która rozpocznie teraz służbę w giżyckim 41 batalionie lekkiej piechoty.

***

Było to drugie w tym roku szkolenie pod hasłem „Wakacje z WOT”. To inicjatywa skierowana do uczniów szkół oraz ich nauczycieli, którzy w okresie wakacyjnym mogą poznać podstawy wojskowości i tym samym rozpocząć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. To kolejne wzmocnienie 4 W-MBOT. Dziś w jednostce służy już ponad 3,5 tys. żołnierzy. Całe Wojska Obrony Terytorialnej liczą około 37 tys. osób. Kolejna przysięga nowych żołnierzy jednostki odbędzie się 14 października w Braniewie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Fontanna Muzyki rozbrzmiała w centrum Bydgoszczy
Sonda
Czy przywrócenie monarchii w Polsce to dobry pomysł?