Braniewo szykuje się do odbudowy ratusza

i

Autor: arch. UM Braniewo Ratusz w Braniewie to zabytek architektury, który powstał w II połowie XIV wieku w centralnej części rynku starego miasta.

Braniewo szykuje się do odbudowy ratusza

2022-10-04 0:44

Braniewo szykuje się do odbudowy ratusza. Na początek będą badania archeologiczne prowadzone przez Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. Wbicie pierwszej łopaty zaplanowano na piątek, 07 października 2022 roku.

Ratusz w Braniewie to zabytek architektury, który powstał w II połowie XIV wieku w centralnej części rynku starego miasta. Dziś już nie ma po nim śladu. Został pusty skwer w środku między Bazyliką Mniejszą, a pocztą główną. Braniewski ratusz został zniszczony pod koniec II wojny światowej w 1945 roku. Jego ruiny zostały rozebrane pod koniec lat 50. ubiegłego wieku.

Braniewo szykuje się do odbudowy ratusza

Na początek będą badania archeologiczne prowadzone przez Muzeum Archeologiczno – historyczne w Elblągu. Wbicie pierwszej łopaty zaplanowano na piątek, 07 października 2022 roku.

- Długo na to czekaliśmy. Po gruntownym merytorycznym przygotowaniu, skompletowaniu zespołu ekspertów oraz partnerów gotowych wesprzeć nas w trudnej misji, wkrótce na terenie byłego ratusza w Braniewie rozpoczną się pracę archeologiczne. To ważny i niezbędny krok przed rozpoczęciem faktycznego procesu odbudowy - mówi Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa.

W piątek, 07 października 2022 o godz. 16:00 na terenie byłego ratusza przy ul. Gdańskiej w Braniewie odbędzie się uroczyste rozpoczęcie prac archeologicznych. O godz. 16:30 w galerii Braniewskiego Centrum Kultury odbędzie się wykład autorstwa prof. dr. hab. Jana Salma, profesora Politechniki Łódzkiej, pt. "Archeologia a architektura. Refleksje z braniewskim ratuszem w tle".

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Mistrzostwa Świata w rock 'n' roll'u akrobatycznym
Sonda
Oddajesz regularnie krew?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE