Czołgiści z Braniewa szkolą kolejnych ochotników

i

Autor: arch. 9BBKPanc.

WOJSKO

Czołgiści z Braniewa szkolą kolejnych ochotników

2023-08-30 1:00

W 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej rozpoczęło się szkolenie kolejnej grupy ochotników w ramach programu: dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Bierze w nim udział prawie 250 osób.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy rodzaj służby wojskowej, który zdobywa coraz większą popularność. To forma służby skierowana do wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.

Wymogi podstawowe

O powołanie do tego rodzaju służby może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.

Ochotnicy w 9 brygadzie

Kolejne już w tym roku szkolenie ochotników rozpoczęło się w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej w poniedziałek, 28 sierpnia. Bierze w nim udział prawie 250 osób. Przed nimi szkolenie podstawowe, które potrwa do 23 września br.  Pierwszy dzień w jednostce minął ochotnikom na: załatwianiu formalności i adaptacji do nowych warunków. Otrzymali mundury, zostali zakwaterowani i poznawali zasady ich obowiązujące. Każdy kolejny dzień przynosi nowe doświadczenia. We wtorek, 29 sierpnia ochotnicy wzięli udział w uroczystości wręczenia broni.

Przed nimi 4 tygodnie szkolenia

W tym czasie poznają m.in.: regulaminy, musztrę i obsługę broni. Na zakończenie – po zdanych egzaminach - czeka ich przysięga wojskowa. Jeżeli zdecydują się na kontynuację służby wojskowej, czekać ich będzie 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Przysięga ochotników z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady WOT w Bydgoszczy
Sonda
Czy myślałeś/myślałaś o tym, żeby dołączyć do WOT?