Samorządowcy wspólnie z braniewskimi strażakami ustalili, że pierwsze urządzenia będą przekazywane dla osób najbardziej potrzebujących.
Czujniki tlenku węgla przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń pod kątem obecności tylko i wyłącznie tlenku węgla (CO). Są jedynymi skutecznymi urządzeniami, dzięki którym można wykryć ten niebezpieczny gaz. Czad, czyli tlenek węgla, to bezbarwny i bezwonny gaz, który może być niebezpieczny dla ludzi. Tlenek węgla jest toksyczny, ponieważ uniemożliwia komórkom naszego ciała właściwe wykorzystanie tlenu.
Mówiąc w uproszczeniu, kiedy wdychamy tlenek węgla, przyłącza się on do hemoglobiny w naszych czerwonych krwinkach i sprawia, że nie są w stanie transportować tlenu do wszystkich narządów.Zatrucie tlenkiem węgla może prowadzić do bólów i zawrotów głowy, nudności i splątania. Niektóre osoby mogą odczuwać ból w klatce piersiowej lub dyskomfort podczas wdechu.
Objawy są zwykle łagodniejsze niż w przypadku innych rodzajów zatruć, dlatego często w początkowej fazie ulatniania się czadu w powietrzu, trudno dostrzec ich przyczynę. Jeśli osoba przebywająca w zaczadzonym pomieszczeniu, była tam przez długi czas może doświadczyć poważniejszych objawów, takich jak drgawki lub śpiączka, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia mózgu lub śmierci.
Polecany artykuł: