Fromborskie muzeum stworzyło kolejny katalog!

i

Autor: arch. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

FROMBORK

Fromborskie muzeum stworzyło kolejny katalog!

2023-11-20 12:17

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku w 2023 roku świętuje jubileusz swojego 75-lecia. Jednym z jubileuszowych przedsięwzięć było stworzenie katalogu, który zaprezentuje muzealne zbiory, i to nie tylko te z czasów Mikołaja Kopernika.

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku istnieje już od 75 lat. Uroczyste otwarcie instytucji odbyło się 5 września 1948 r. Dziś jest to jedyne na świecie muzeum, któremu w całości patronuje Mikołaj Kopernik.

Jubileusz 75-lecia

W czasie 75 lat swojej działalności instytucja zgromadziła pokaźny zbiór różnoczasowych zabytków z zakresu sztuk plastycznych (sztuka dawna, jak i współczesna), rzemiosła artystycznego, archeologii, historii medycyny czy astronomii, jak również obiektów związanych z historią fromborskiego Wzgórza Katedralnego oraz całego regionu Warmii. Wśród nich znajdują się kolekcje szczególne, wyjątkowe nie tylko w skali regionu, ale też świata, m.in. zbiory z zakresu historii medycyny, sztuki witrażowej czy historii ogrzewania.

Będzie seria katalogów

Muzeum wydając w zeszłym roku "Świat Kopernika” – publikację prezentującą obiekty z czasów wielkiego uczonego zainicjowało serię wydawniczą, w ramach której planuje opracowywać kolejne katalogi związane ze swoimi niezwykle bogatymi zbiorami muzealnymi. Do końca listopada drukiem ukaże się drugi katalog zbiorów, wydany z okazji 75-lecia założenia instytucji, który po raz pierwszy tak szeroko prezentuje kolekcje fromborskiej instytucji oraz podkreśla, że zainteresowania badawcze i profil Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku wykraczają również poza szeroko pojętą tematykę kopernikańską. To także ważna publikacja w kontekście obchodów 2023 Roku Mikołaja Kopernika, ponieważ prezentowane zabytki pochodzą już nie tylko z czasów życia wielkiego uczonego, a sięgają XX i XXI w. Obrazują zatem różne sposoby upamiętniania tej genialnej postaci na przestrzeni wieków. Wydawnictwo, poza notami katalogowymi, zawiera także niepublikowane wcześniej eseje na temat początków i działalności Muzeum, muzealnych kolekcji oraz historii muzealnictwa na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku do 1945 r.

Katalog dostępny dla każdego

Wydania papierowe katalogu trafią do bibliotek oraz innych instytucji kultury, natomiast wersja online dostępna jest na stronie internetowej Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Publikację katalogu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie
Sonda
Kupujesz już bożonarodzeniowe ozdoby?