Kliknęła w nadesłany link i straciła pieniądze. Policjanci ostrzegają przed działaniem oszustów

i

Autor: www.pixabay.com Przede wszystkim nie klikajmy w linki w wiadomościach czy e-mailach wysłanych przez nieznane nam osoby.

Kliknęła w nadesłany link i straciła pieniądze. Policjanci ostrzegają przed działaniem oszustów

2021-01-18 23:49

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-a z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota jest bardzo niska w granicach 1 zł.

Policjanci wciąż ostrzegają, aby nie klikać w linki w wiadomościach czy e-mailach wysłanych przez nieznane nam osoby. O tym, jakie konsekwencje może mieć taka decyzja przekonała się pewna 25-latka z Braniewa, która nieświadoma działania oszustów, straciła 1400 złotych.

25-latka padła ofiarą oszustwa

W trakcie przesłuchania pokrzywdzonej funkcjonariusze ustalili, że tego dnia zapłaciła za internetowe zakupy. Po chwili otrzymała wiadomość sms, w której poinformowano ją, że wstrzymano transakcję z uwagi na ponadwymiarową paczkę. Chcąc otrzymać produkt, musiała dopłacić 1,25zł klikając w wysłany link. Nieświadoma działania oszustów postąpiła zgodnie z odczytaną wiadomością, a następnie została przekierowana na stronę banku, gdzie podała swoje dane podczas logowania. O tym, że padła ofiarą oszustwa 25-latka przekonała się zaledwie chwilę później, gdy zorientowała się, że z jej konta zniknęło 1400 złotych. Kobieta natychmiast skontaktowała się z bankiem, a następnie o sprawie powiadomiła policjantów.

Zasady ostrożności są zawsze takie same jeżeli ktoś nas prosi o pieniądze:

  • NIE PRZEKAZUJEMY PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM;
  • NIE PRZESYŁAMY PIENIĘDZY NA PODANE PRZEZ OBCE OSOBY NUMERY KONT;
  • NIE PODAJEMY NIKOMU DANYCH DO LOGOWANIA NA NASZE KONTA BANKOWE;
  • NIE PRZEKAZUJEMY OBCYM OSOBOM KODÓW DO PŁATNOŚCI MOBILNYCH.

Przede wszystkim nie klikajmy w linki w wiadomościach czy e-mailach wysłanych przez nieznane nam osoby. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed stratą pieniędzy. Zastanówmy się również, zanim komuś przekażemy kod tzw. blik do realizacji płatności z własnego konta, nawet jeśli suma jest dla nas niewielka. Może wcześniej lepiej skontaktować się ze znajomym i zapytać, czy faktycznie prosił o wsparcie finansowe poprzez komunikator społecznościowy i wysłanie kodu blik - podpowiadaj policjanci.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Oddali oszustom pieniądze na budowę domu córki