Kolejny odkryty skarb Warmińskiej Grupy Eksploracyjnej. Tym razem jest to czołg

i

Autor: arch. Warmińska Grupa Eksploracyjna Poszukiwacze skarbów historycznych znaleźli pod Fromborkiem czołg pochodzący z czasów II wojny światowej.

Kolejny odkryty skarb Warmińskiej Grupy Eksploracyjnej. Tym razem jest to czołg

2022-08-31 7:30

To kolejny dowód na to, że w naszym regionie nie brakuje historycznych skarbów, zwłaszcza tych pochodzących z czasów II wojny światowej. Ich poszukiwaniem zajmują się m.in. członkowie Warmińskiej Grupy Eksploracyjnej z Fromborka.

Ostatnie miesiące II wojny światowej to m.in. ciężkie walki na terenie Prus Wschodnich. Jak relacjonują historycy pod Fromborkiem wojska radzieckie napotkały wyjątkowo silny opór ze strony Niemiec. Na niewielkim odcinku wzdłuż torów kolejowych stracili 5 maszyn, w tym 3 czołgi T-34 oraz 2 ciężkie działa samobieżne SU-152. Tym faktem zainteresowali się poszukiwacze z Fromborka.

Fascynuje ich historia

Warmińska Grupa Eksploracyjna z Fromborka to grupa ludzi interesujących się historią, którzy zajmują się poszukiwaniem pamiątek z okresu II wojny światowej. Na swoim koncie mają już kilka sukcesów i wydobytych spod ziemi skarbów. W 2020 roku w lesie pod Braniewem znaleźli PE-2, wrak samolotu bombowego produkcji ZSRR z czasów II wojny światowej. Poszukiwania zrelacjonowali m.in. filmowcy z serialu "Misja Skarb".

2022 - kolejne sensacyjne znalezisko

Końcówka sierpnia br. (2022) przyniosła kolejne ważne odkrycie. Tym razem z bagien pod Fromborkiem udało się wydobyć radziecki czołg T-34, a właściwie kilka elementów tej pancernej maszyny pochodzącej z czasów II wojny światowej. Do rąk poszukiwaczy trafiły m.in. osłona silnika, górna część wieżyczki czołgu i koło.

- Dzisiaj poszukiwaliśmy elementów pancernych z lutego 1945 roku czyli okresu walk o Frombork. Stoczyliśmy ciężki bój, żeby wydobyć elementy z bagna. Niestety pracować musieliśmy ręcznie ze względu iż teren był tak "wciągający" że użycie koparki było niemożliwe, zresztą nie mogliśmy ponieważ nie ujęliśmy tego w pozwoleniu, więc koparka posłużyła nam tylko do transportu pancernego trofeum. Dziękuję mojej grupie za zaangażowanie, po raz kolejny osiągnęliśmy duży sukces – relacjonował na bieżąco Norbert Ogiński, szef Warmińskiej Grupy Eksploracyjnej.

Poszukiwanie to przygotowana akcja

Poszukiwanie takich skarbów nie jest łatwe. Przed przystąpieniem do akcji członkowie grupy oprócz zebrania informacji, muszą „załatwić” potrzebne zezwolenia. Mają także świadomość tego, że wchodzą w teren, który może być niebezpieczny. Tak było i tym razem. Poszukiwania czołgu zostały przerwane ze względu na znalezione niewybuchy. O tym fakcie natychmiast poinformowano policję, która na miejsce wezwała saperów z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Saperzy zabrali niebezpieczne znaleziska, w tym granat i pociski artyleryjskie, a członkowie grupy zajęli się wydobytymi skarbami.

Gdzie trafią skarby?

Jak zawsze w takich sytuacjach członkowie grupy z Fromborka oczyszczą to co znaleźli, dokonają szczegółowych oględzin i zgłoszą swoje skarby do konserwatora zabytków, który zadecyduje o ich dalszym losie. A poszukiwacze...mają już kolejne plany. O tym, które z nich będą mogli zrealizować, przekonamy się jak tylko dostaną odpowiednie zezwolenia i przygotują sprzęt oraz ekipę.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Czy Białoruś stanowi dla nas zagrożenie? Komandor Maksymilian Dura wyjaśnia
Sonda
Lubisz survival?