Kosztuje kilka złotych, a może uratować ludzkie życie. Wiemy co to jest!

i

Autor: www.pixabay.com To widoczność decyduje o czasie reakcji kierującego, drodze hamowania a tym samym o naszym bezpieczeństwie.

Kosztuje kilka złotych, a może uratować ludzkie życie. Wiemy co to jest!

2020-11-05 15:05

Policjanci nieustannie podkreślają ogromną rolę elementów odblaskowych. Mimo to, wciąż dochodzi do sytuacji, gdy po drogach, po zmroku poruszają się niewidoczni dla innych uczestników ruchu drogowego piesi i rowerzyści. A tymczasem ten niewielki odblask jest naszym najtańszym ubezpieczeniem na życie.

Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Policjanci przypominają, że pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie manewru: może zwolnić, wyhamować albo bezpiecznie ominąć pieszego.

Zgodnie z obowiązującymi od 31 sierpnia 2014 r. przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Po zapadnięciu zmroku, z uwagi również na własne bezpieczeństwo, piesi powinni korzystać z elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Ksiądz ratownik medyczny

Którym politykiem jesteś? Ten QUIZ odpowie na wiele pytań!

Pytanie 1 z 8
Wybierz kolor: