Dzisiejsze pszczelarstwo bazuje głównie wokół obszarów rolniczych, co niestety niesie ryzyko podtruwania pszczół pestycydami a w bardzo licznych pasiekach choroby dziesiątkują liczne populacje. Stąd pomysł leśników aby owady te wróciły do lasu.
- Z podań historycznych wiadomo, że ta najbardziej znana pszczoła (miodna) pochodzi z terenów leśnych, z których została przesiedlona z dziupli do kłód bartnych a potem kłody bartne przeniesiono bliżej domostw ludzkich. Środowisko leśne nie daje tak wysokich wyników miododajności jak uprawy rolnicze, ale pozwala na wzbogacenie diety pszczelej wieloma gatunkami roślin, często o działaniu leczniczym i stymulującym zdrowy rozwój rodziny pszczelej. Posadowienie pasieki na terenie leśnym to wyjątkowo cenna baza zapylaczy roślin leśnych oraz istotny element łańcucha zależności pokarmowych tego ekosystemu - relacjonuje Antoni Czyż z Nadleśnictwa Zaporowo.
Na dziś lokowanie pasiek na terenach Lasów Państwowych może odbywać się bezpłatnie na zasadzie użyczenia gruntu w ściśle ustanowionych zasadach z lokalnym leśniczym oraz po zawarciu umowy.