Nielegalnie pracowali na Warmii i Mazurach

i

Autor: WMOSG Nielegalnie pracowali na Warmii i Mazurach

społeczne

Nielegalnie pracowali na Warmii i Mazurach

2023-09-14 12:18

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej sprawdzili legalność zatrudnienia cudzoziemców na Warmii i Mazurach. Od stycznia do końca sierpnia br. kontrolą objęli 2 582 obcokrajowców. Funkcjonariusze SG stwierdzili, że 237 osób pracowało niezgodnie z przepisami.

Najwięcej nielegalnie pracujących było obywateli Ukrainy – 49%. Na drugim miejscu znaleźli się Gruzini i Białorusini po 17%. Następnie obywatele Mołdawii  – 7%. 

Właściciele firm zatrudniali pracowników zza granicy bez zezwolenia oraz na innych warunkach niż określone to było w zezwoleniu. Funkcjonariusze SG stwierdzili, że najwięcej cudzoziemców pracowało niezgodnie z przepisami w branży budowlanej – 21%, agencji pośrednictwa pracy – 16%. Natomiast w usługach i turystyce zatrudnionych nielegalnie było po 15%, w gastronomii – 12%, a w transporcie – 10%.

W analizowanym okresie najwięcej uchybień w zatrudnieniu było w powiecie olsztyńskim – 32%, mrągowskim – 12%, ostródzkim – 9%, ełckim 7%. W kętrzyńskim i giżyckim – po 6%, piskim i węgorzewskim i bartoszyckim – po 4%.

Polecany artykuł:

Tragedia na fromborskim molo
Adam Woronowicz w rozczulających słowach o relacjach

Quiz. Oto najpopularniejsze piosenki Majki Jeżowskiej. Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 10
Dokończ słowa piosenki: "Gdyby moja mama, pochodziła z wysp..."