W Braniewie pojawił się kolejny dębowy pomnik. Symoliczne drzewo  zapuściło korzenie na Skwerze Sybiraków

i

Autor: MH

W Braniewie pojawił się kolejny dębowy pomnik. Symboliczne drzewo zapuściło korzenie na Skwerze Sybiraków

2020-09-23 12:30

To już kolejny w mieście i regionie „żywy pomniki”. Każdy upamiętnia jedno nazwisko, czyli konkretną osobę, która 80 lat temu została zamordowana na rozkaz Stalina przez NKWD w Katyniu, Miednoje, Twerze lub Charkowie. Braniewo uhonorowało tym razem gen. dyw. Rudolfa Pricha, spoczywającego na Cmentarzu Wojennym w Bykowni.

W Braniewie rosną już dęby pamięci, które zostały posadzone przez poszczególne placówki oświatowe. Ostatni dębowy pomnik został zlokalizowany na miejskim ogólnodostępnym terenie: na Skwerze Sybiraków. Na tablicy pod dębem widnieje nazwisko generała dywizji Rudolfa Pricha, który został zamordowany przez NKWD na terenie Ukrainy w 1940 roku.

Rudolf Prich (ur. 6 sierpnia 1881 w Opawie, zm. 1940) – podpułkownik dyplomowany cesarskiej i królewskiej armii oraz generał dywizji Wojska Polskiego.

Uroczystość uhonorowania zamordowanego przez NKWD oficera miała podniosły charakter. W wydarzeniu, które zorganizowano w Braniewie we wtorek (22 września) wzięli udział oprócz mieszkańców, także zaproszeni goście, w tym członkowie rodzin katyńskich. Oprawę uroczystości zapewniły poczty sztandarowe szkół i instytucji oraz  kompania honorowa 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Po apelu pamięci, żołnierze uczcili pomordowanych salwą honorową.

Zostań Żołnierzem 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE