W tej szkole o Senacie wiedzą i opowiedzą innym. Zaglądamy do SP 3 w Braniewie

i

Autor: arch. SP3 w Braniewie Wystawa „Senat RP wczoraj i dziś” opracowana została przez historyka prof. Jerzego Kochanowskiego.

W tej szkole o Senacie wiedzą i opowiedzą innym. Zaglądamy do SP 3 w Braniewie

2022-05-30 6:17

„Senat RP wczoraj i dziś” to tytuł wystawy plenerowej, którą możemy oglądać na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 3 w Braniewie. To placówka im. Senatu RP.

Wystawa „Senat RP wczoraj i dziś” opracowana została przez historyka prof. Jerzego Kochanowskiego. Prezentuje nie tylko podstawowe informacje o Senacie RP, ale też szczegóły nieznane szerokiemu gremium odbiorców. Przybliża historię Izby od czasów jej powstania do współczesnych.

„Senat RP wczoraj i dziś”

Prezentowane są kolejno: Senat Staropolski i czasy rozbiorów, dwudziestolecia międzywojennego, wątpliwości co do istnienia Izby i jej uprawnień, wybory do Sejmu i Senatu, działalność parlamentarna i pozaparlamentarna senatorów, różnorodność ówczesnego Senatu. Można również poznać losy senatorów w czasie wojny i okresie powojennym, a także odrodzenie Izby w 1989 r. i jej działalność w czasach współczesnych. Szczególnie wiele miejsca poświęcono Senatowi w okresie II RP, kiedy to na mocy konstytucji marcowej z 1921 r. powrócono do przedrozbiorowej tradycji dwuizbowego parlamentu.

Wystawa jest w Braniewie

Ekspozycję pod hasłem „Senat RP wczoraj i dziś” można oglądać do poniedziałku 06.06.2022 r. na dziedzińcu braniewskiej “Trójki” w godz. od 8.00 do 18.00 w dni nauki szkolnej. Początkowo planowano uroczyste zamknięcie wystawy na   środę 01 czerwca, ale udało się ten termin przedłużyć o kilka dni.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Monika Pyrek szuka swoich następców. Ciekawa akcja mistrzyni
Sonda
Czy interesujesz się historią Polski?