Wybory samorządowe 2024. Tylko jeden kandydat na burmistrza Braniewa. Co z głosowaniem?

i

Autor: Wikimedia Commons: Archetyp (licencja: CC-BY-SA-3.0-PL)

wybory 2024

Wybory samorządowe 2024. Tylko jeden kandydat na burmistrza Braniewa. Co z głosowaniem?

2024-03-06 7:45

Wybory samorządowe 2024 już lada moment. Polki i Polacy w niedzielę (7 kwietnia) ruszą do urn wyborczych, by oddać swój głos m.in. na burmistrzów i prezydentów miast. W Braniewie kandydatów na burmistrza jest jednak niewielu, bo tylko jeden. Jak zatem będzie wyglądało głosowanie? Szczegóły poniżej.

Przed nami kolejne wybory – tym razem samorządowe, w trakcie których wybierzemy radnych gmin, powiatów, sejmików województw, dzielnic m.st. Warszawy, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 kwietnia, co oznacza że druga tura wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przypada na 21 kwietnia. Oczywiście wszędzie tam, gdzie żaden z kandydatów nie zbierze odpowiedniej liczby głosów w pierwszej turze.

Wybory samorządowe 2024. Tylko jeden kandydat na burmistrza Braniewa. Co z głosowaniem?

Z danych opublikowanych na stronie PKW wynika, że w Braniewie o stanowisko burmistrza ubiega się tylko jeden kandydat. To Tomasz Sielicki, który funkcję burmistrza miasta sprawuje od 2018 roku. Jak zatem będzie wyglądało głosowanie?

W przypadku gdy zarejestrowany został tylko jeden kandydat, wybory przeprowadza się, z tym że tego kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli jednak jedyny zgłoszony kandydat nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym.

O mały włos od tragedii w Braniewie. Pieszy musiał uciekać przed ciężarówką