Piec zagrzewa miejsce w historii miasta. Nowy zabytek w braniewskim muzeum

i

Autor: MH

Piec zagrzewa miejsce w historii miasta. Nowy zabytek w braniewskim muzeum [ ZDJĘCIA]

2021-01-14 23:55

Dobiegły końca prace budowlane związane z montażem w Muzeum Ziemi Braniewskiej zabytkowego pieca. Piec został pozyskany z kamienicy, w której montowane było centralne ogrzewanie i likwidowano dotychczasowe piece grzewcze. Teraz będzie ozdobą muzeum.

Piec przekazał muzealnikom w użyczenie burmistrz Braniewa, bo zabytek do niedawna ogrzewał mieszkanie komunalne. Piec znajdował się dotychczas w jednej z kamienic przy Placu Wolności w Braniewie. Na początku XX w. mieszkanie to było własnością profesora braniewskiego gimnazjum Ernsta Hohmanna. 

Ernst Hohmann - co o nim wiadomo?

Według informacji pochodzących z Muzeum Ziemi Braniewskiej: Ernst Hohmann urodził się w Ornecie 7 VII 1878, a zmarł w Braniewie 7 XI 1926 r. Pochowany został na byłym cmentarzu św. Jana. W młodości ukończył gimnazjum braniewskie (matura Wielkanoc 1898), a potem studiował w Monachium i Królewcu. Od roku 1911 pracował w Braniewie, gdzie jako dr filozofii był nauczycielem w gimnazjum (przemianowane w 1912 r. na Akademię Państwową). Uczył greki, łaciny i jęz. niemieckiego. Nazywany był przez uczniów „Tithemi”. Od roku 1918 kierował braniewską organizacją partii Centrum.

Zabytek został pozyskany z kamienicy, w której montowane było centralne ogrzewanie i likwidowano dotychczasowe piece grzewcze. Na szczęście trafił w ręce muzealników. W Muzeum Ziemi Braniewskiej będzie go można podziwiać niebawem tzn. tuż po poluzowaniu obostrzeń związanych z pandemią  i ponownym otwarciu muzeów w Polsce.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Tak się zjeżdża z górki pod lasem w Iławie