Aktywne przejścia zwiększą bezpieczeństwo pieszych w Braniewie. Wiemy ile ich jest!

i

Autor: www.pixabay.com ampy po wykryciu pieszego przy przejściu uruchamiają się, wysyłając szybki błysk w stronę drogi.

Aktywne przejścia zwiększą bezpieczeństwo pieszych w Braniewie. Wiemy ile ich jest!

2020-12-28 16:25

W Braniewie pojawiły się "aktywne przejścia" dla pieszych. To panele z baterią słoneczną montowane na istniejących znakach, które posiadają czujnik obecności pieszego i 2. energooszczędne lampy LED. Lampy po wykryciu pieszego przy przejściu uruchamiają się, wysyłając szybki błysk w stronę drogi.

Łącznie wykonano 16 "aktywnych przejść".  Lampy po wykryciu pieszego przy przejściu uruchamiają się, wysyłając szybki błysk w stronę drogi. Całkowicie niezależny system, nie potrzebuje zewnętrznego zasilania dzięki zastosowaniu baterii słonecznych (paneli fotowoltaicznych) i wbudowanych akumulatorów. Mikrokontroler steruje jasnością zestawu dostosowując ją w zależności od pory dnia. Inwestycja kosztowała 108. tys. zł z czego 100 tys. zł stanowi dofinansowanie z  rządowego "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020".

Wszystkie urządzenia już zamontowano. "Aktywne przejścia" można  spotkać np. w pobliżu szkół. Dwa urządzenia ustawiono  w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 6 w Braniewie. Jedno na  ulicy Konarskiego, drugie na ulicy Armii Krajowej. To ważny punkt, bo przejście dla pieszych łączy szkołę z boiskiem sportowym. Nadal trwają prace z dostosowaniem urządzeń  tak, aby uzyskać jak najlepsze efekty ich działania. Kalibracja "aktywnych przejść"  i ustawienie optymalnych warunków ich pracy mogą potrwać do końca stycznia 2021 roku.

Nowe radiowozy. 21 pojazdów za ponad 2 mln złotych

Jesteś dobrym kierowcą? Sprawdź, czy potrafisz prowadzić auto w trudnych warunkach

Pytanie 1 z 15
Czy jadąc we mgle, możesz spodziewać się wydłużonej drogi hamowania auta?

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"