Łącznie wykonano 16 "aktywnych przejść". Lampy po wykryciu pieszego przy przejściu uruchamiają się, wysyłając szybki błysk w stronę drogi. Całkowicie niezależny system, nie potrzebuje zewnętrznego zasilania dzięki zastosowaniu baterii słonecznych (paneli fotowoltaicznych) i wbudowanych akumulatorów. Mikrokontroler steruje jasnością zestawu dostosowując ją w zależności od pory dnia. Inwestycja kosztowała 108. tys. zł z czego 100 tys. zł stanowi dofinansowanie z rządowego "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020".
Wszystkie urządzenia już zamontowano. "Aktywne przejścia" można spotkać np. w pobliżu szkół. Dwa urządzenia ustawiono w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 6 w Braniewie. Jedno na ulicy Konarskiego, drugie na ulicy Armii Krajowej. To ważny punkt, bo przejście dla pieszych łączy szkołę z boiskiem sportowym. Nadal trwają prace z dostosowaniem urządzeń tak, aby uzyskać jak najlepsze efekty ich działania. Kalibracja "aktywnych przejść" i ustawienie optymalnych warunków ich pracy mogą potrwać do końca stycznia 2021 roku.
"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"