BWP-y z Braniewa pokonały Wisłę

i

Autor: arch. 9BBKPanc. Wisła w miejscu, gdzie odbywało się szkolenie jest szeroka na kilkaset metrów.

BWP-y z Braniewa pokonały Wisłę

2022-05-19 8:46

Bojowe Wozy Piechoty z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej udowodniły, że potrafią pływać. Żołnierze batalionu zmechanizowanego trenowali pokonywanie przeszkody wodnej na Wiśle w okolicach Chełmna.

Maj to czas kolejnych wyzwań realizowanych przez żołnierzy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Jednym z ostatnich było szkolenie z pokonywania przeszkody wodnej, w którym uczestniczyły wydzielone pododdziały 16 Dywizji Zmechanizowanej, w tym batalion zmechanizowany z 9 brygady.

Wisła "królowa polskich rzek"

Wisła w miejscu, gdzie odbywało się szkolenie jest szeroka. Aby przedostać się z jednego na drugi brzeg BWP-y z 9BBKPanc. musiały przepłynąć 420 metrów. Rzeka w tym miejscu ma do 6 m. głębokości. Od czasów II wojny światowej była to pierwsza przeprawa desantowa w tym „trudnym” miejscu.

Pływające maszyny

BWP-y , które „szły na Wisłę” były wcześniej odpowiednio przygotowane i sprawdzone. Załogi pokonywały wyznaczony odcinek zgodnie z planem. Nie wszystkim się do końca udało, bo rzeka okazała się „trudnym” partnerem. Na szczęście obyło się bez strat. Nad bezpiecznym przebiegiem szkolenia czuwały odpowiednie służby, które reagowały na każdy sygnał.

- To kolejne ważne doświadczenie zdobyte przez żołnierzy z mojego batalionu – powiedział podsumowując przeprawę ppłk Daniel Stanicki, dowódca batalionu zmechanizowanego 9 brygady, który wspierał na miejscu swoich żołnierzy.

Dzięki uprzejmości dowódcy 9BBKPanc. wśród obserwatorów ćwiczenia byli również studenci III roku z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, którzy w 9 brygadzie odbywają swoje praktyki i Licealiści z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych z Pasłęka, którzy aktualnie przebywają w 9BBKPanc. na swoim obozie szkoleniowym.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Działania "Ratownik w każdym samochodzie"
Sonda
Mieliście kiedyś wypadek w górach?