Czołgiści z Braniewa świętowali w towarzystwie mieszkańców regionu

i

Autor: arch. 9BBKPanc. Wśród gości było wielu najmłodszych mieszkańców regionu.

Czołgiści z Braniewa świętowali w towarzystwie mieszkańców regionu

2022-10-10 8:17

Uroczysty apel, przejęcie tradycji kawaleryjskich, wyróżnienia i podziękowania, a także dzień otwartych koszar, pokazy sprzętu i wyszkolenia żołnierzy oraz żołnierska grochówka – tak w wielkim skrócie wyglądały obchody 28. rocznicy powstania 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

Tegoroczne święto 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej odbyło się na terenie koszar przy ul. Sikorskiego w Braniewie w piątek 07 października. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele św. Wojciecha. Tuż po jej zakończeniu żołnierze wrócili do koszar i złożyli kwiaty pod obeliskiem patrona 9 brygady króla Polski Stefana Batorego.

Brygada z Braniewa ma 28 lat

Głównym punktem uroczystości był apel, w którym wzięli udział zaproszeni goście, wśród nich byli m.in. Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki oraz samorządowcy miasta i powiatu, a także przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i instytucji współpracujących z 9 brygadą.

- Dzisiejszy uroczysty apel to nie tylko czas uhonorowania żołnierzy i pracowników za osiągnięcia w służbie i w szkoleniu, to także czas zadumy i refleksji nad własną historią i dorobkiem naszych poprzedników, których tradycje przejęliśmy z honorem i kontynuujemy – mówił w swoim wystąpieniu płk Sławomir Lidwa, dowódca 9BBKPanc.

Akcentów historycznych podczas tegorocznych obchodów nie brakowało. Najważniejszy z nich to przejęcie dziedzictwa tradycji 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. W symboliczny sposób 9 brygada otrzymała tradycje pułku w prezencie od zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego.

Na urodzinach byli mieszkańcy

Oficjalne uroczystości zakończyła defilada wojskowa w wykonaniu żołnierzy i zaproszonych gości, którym towarzyszyła Orkiestra Wojskowa Marynarki Wojennej z Gdyni. Przed trybuną zaprezentowali się uczniowie klas wojskowych z Zespołu szkół Budowlanych z Braniewa oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Był też akcent historyczny: konny poczet sztandarowy Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego. Niewątpliwą atrakcją dnia był pokaz dynamiczny działania plutonu artylerii przeciwlotniczej z dywizjonu przeciwlotniczego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Iron Maiden zagrają w Polsce w 2023 roku! Koncerty rockowe
Sonda
Co widzisz na obrazku?