Czołgiści z Braniewa świętowali w towarzystwie mieszkańców regionu

i

Autor: arch. 9BBKPanc. Wśród gości było wielu najmłodszych mieszkańców regionu.

Czołgiści z Braniewa świętowali w towarzystwie mieszkańców regionu

2022-10-10 8:17

Uroczysty apel, przejęcie tradycji kawaleryjskich, wyróżnienia i podziękowania, a także dzień otwartych koszar, pokazy sprzętu i wyszkolenia żołnierzy oraz żołnierska grochówka – tak w wielkim skrócie wyglądały obchody 28. rocznicy powstania 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

Tegoroczne święto 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej odbyło się na terenie koszar przy ul. Sikorskiego w Braniewie w piątek 07 października. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele św. Wojciecha. Tuż po jej zakończeniu żołnierze wrócili do koszar i złożyli kwiaty pod obeliskiem patrona 9 brygady króla Polski Stefana Batorego.

Brygada z Braniewa ma 28 lat

Głównym punktem uroczystości był apel, w którym wzięli udział zaproszeni goście, wśród nich byli m.in. Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki oraz samorządowcy miasta i powiatu, a także przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i instytucji współpracujących z 9 brygadą.

- Dzisiejszy uroczysty apel to nie tylko czas uhonorowania żołnierzy i pracowników za osiągnięcia w służbie i w szkoleniu, to także czas zadumy i refleksji nad własną historią i dorobkiem naszych poprzedników, których tradycje przejęliśmy z honorem i kontynuujemy – mówił w swoim wystąpieniu płk Sławomir Lidwa, dowódca 9BBKPanc.

Akcentów historycznych podczas tegorocznych obchodów nie brakowało. Najważniejszy z nich to przejęcie dziedzictwa tradycji 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. W symboliczny sposób 9 brygada otrzymała tradycje pułku w prezencie od zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego.

Na urodzinach byli mieszkańcy

Oficjalne uroczystości zakończyła defilada wojskowa w wykonaniu żołnierzy i zaproszonych gości, którym towarzyszyła Orkiestra Wojskowa Marynarki Wojennej z Gdyni. Przed trybuną zaprezentowali się uczniowie klas wojskowych z Zespołu szkół Budowlanych z Braniewa oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Był też akcent historyczny: konny poczet sztandarowy Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego. Niewątpliwą atrakcją dnia był pokaz dynamiczny działania plutonu artylerii przeciwlotniczej z dywizjonu przeciwlotniczego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Iron Maiden zagrają w Polsce w 2023 roku! Koncerty rockowe
Sonda
Co widzisz na obrazku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE