Do Muzeum Ziemi Braniewskiej trafił nowy eksponat

i

Autor: fanpejdż Towarzystwo Miłośników Braniewa Do Muzeum Ziemi Braniewskiej trafił nowy eksponat

Do Muzeum Ziemi Braniewskiej trafił nowy eksponat

2022-09-01 8:58

Jest to śpiewnik z początku XX wieku napisany gotykiem po polsku. Po konsultacjach okazało się, że jest to prawdopodobnie Kancjonał Mazurski.

Był on używany przez Chrześcijan Ewangelickich - polskojęzycznych mazurów obrządku luterańskiego. Stopień jego zniszczenia i ubytki pierwszych stron nie pozwoliły muzealnikom ustalić wydawcy i miejsca druku tego wydawnictwa, ale liczą oni na to, że w przyszłości uda im się rozwiązać tą zagadkę.

Kancjonał to zbiór popularnych pieśni religijnych lub śpiewów liturgicznych – kantyk i kantyczek (z nutami lub bez). Nazwa z czasem zastąpiona przez bardziej spopularyzowaną: „kantyczki”. Określenie używane głównie w Niemczech i Czechach od połowy XV wieku. Początkowo kancjonałem był zbiór śpiewów liturgicznych Kościoła katolickiego, jednak później zamieszczano w nim również inne śpiewy religijne, przede wszystkim chorały luterańskie.

Pamiątka pochodzi od prywatnego ofiarodawcy. Jak przyznają muzealnicy, to przede wszystkim darczyńcy dbają o to, aby muzeum nie było puste. 95% eksponatów to właśnie dary mieszkańców miasta i powiatu braniewskiego.

Gang Bociana Radzia rośnie w siłę! Kogut Zdzich i Kura Grażyna złapani na kradzieży ziarna z magazynu

Quiz. Sobotnia ortografia. Trudne słowa na literę "c". Spraw, by pani od polskiego była z ciebie dumna!

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Wskaż poprawną pisownię: