Ewakuacja mieszkańców. W Braniewie odnaleziono bombę lotniczą

i

Autor: arch. 9BBKPanc. Bomba spoczywała w rzece Pasłęce, tuż przy kładce miejskiej prowadzącej na rynek miejski w Braniewie.

Ewakuacja mieszkańców. W Braniewie odnaleziono bombę lotniczą

2022-06-07 16:46

We wtorek (07 czerwca 2022) mieszkańcy Braniewa przeżyli chwilę grozy. W centrum miasta w rzece Pasłęce znaleziono niebezpieczną pozostałość po II wojnie światowej. Do jej wydobycia wezwano saperów.

Akcję rozpoznania i wydobycia niebezpiecznego znaleziska w rzece Pasłęce w Braniewie przeprowadzili  saperzy z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej wspólnie z grupą Nurków Minerów (13 Dywizjon Trałowców) z Gdyni. Okazało się, że była to niemiecka bomba lotnicza o wadze ok. 250 kg. z ponad 100. kg ładunkiem wybuchowym w środku.

Niebezpieczne znalezisko

Na czas prowadzenia działań związanych z wydobyciem tej niebezpiecznej pamiątki zarządzono ewakuację mieszkańców z okolicznych bloków, wstrzymano ruch pieszych i samochodów w okolicy. Był środek dnia. W samo południe.  Akcja trwała niecałe dwie godziny i zakończyła się sukcesem czyli bezpiecznym podjęciem ładunku. Teraz niewybuch zostanie przetransportowany na poligon w Orzyszu i tam bezpieczne zneutralizowany.

Wspólne działania

W trakcie realizacji tej interwencji saperzy z 9BBKPanc. współpracowali z grupą Nurków Minerów z Gdyni, Komendą Powiatową PSP i OSP w Braniewie, braniewskimi policjantami. Akcję zabezpieczali brygadowi medycy. Na miejscu byli też przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Ekspert o zwycięstwie Igi Świątek
Sonda
Piotr Adamczyk jako prezydent Polski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE