Ewakuacja mieszkańców. W Braniewie odnaleziono bombę lotniczą

i

Autor: arch. 9BBKPanc. Bomba spoczywała w rzece Pasłęce, tuż przy kładce miejskiej prowadzącej na rynek miejski w Braniewie.

Ewakuacja mieszkańców. W Braniewie odnaleziono bombę lotniczą

2022-06-07 16:46

We wtorek (07 czerwca 2022) mieszkańcy Braniewa przeżyli chwilę grozy. W centrum miasta w rzece Pasłęce znaleziono niebezpieczną pozostałość po II wojnie światowej. Do jej wydobycia wezwano saperów.

Akcję rozpoznania i wydobycia niebezpiecznego znaleziska w rzece Pasłęce w Braniewie przeprowadzili  saperzy z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej wspólnie z grupą Nurków Minerów (13 Dywizjon Trałowców) z Gdyni. Okazało się, że była to niemiecka bomba lotnicza o wadze ok. 250 kg. z ponad 100. kg ładunkiem wybuchowym w środku.

Niebezpieczne znalezisko

Na czas prowadzenia działań związanych z wydobyciem tej niebezpiecznej pamiątki zarządzono ewakuację mieszkańców z okolicznych bloków, wstrzymano ruch pieszych i samochodów w okolicy. Był środek dnia. W samo południe.  Akcja trwała niecałe dwie godziny i zakończyła się sukcesem czyli bezpiecznym podjęciem ładunku. Teraz niewybuch zostanie przetransportowany na poligon w Orzyszu i tam bezpieczne zneutralizowany.

Wspólne działania

W trakcie realizacji tej interwencji saperzy z 9BBKPanc. współpracowali z grupą Nurków Minerów z Gdyni, Komendą Powiatową PSP i OSP w Braniewie, braniewskimi policjantami. Akcję zabezpieczali brygadowi medycy. Na miejscu byli też przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Ekspert o zwycięstwie Igi Świątek
Sonda
Piotr Adamczyk jako prezydent Polski