Intensywne roztopy w regionie. W wielu miejscowościach występują podtopienia [ZDJĘCIA, WIDEO]

i

Autor: Facebook: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie

Wiadomości

Intensywne roztopy w regionie. W wielu miejscowościach występują podtopienia [ZDJĘCIA, WIDEO]

2024-01-26 15:56

W wielu miejscowościach województwa warmińsko-mazurskiego występują intensywne roztopy. Topniejący śnieg i lód oraz opady deszczu sprawiły, że w kilku miejscach doszło do podtopień. Strażacy mają pełne ręce roboty. IMGW wydało również ostrzeżenia hydrologiczne. Więcej informacji na ten temat poniżej.

Podtopienia w powiecie braniewskim i ełckim

W piątek (26 stycznia) strażacy z powiatu braniewskiego interweniują w kilku miejscach, gdzie doszło do podtopień w wyniku roztopów śniegu oraz opadów deszczu. Zalane piwnice w budynkach mieszkalnych zaangażowały do działań strażaków-ochotników z OSP Zagaje, OSP Lelkowo, OSP Pieniężno i OSP Wyszkowo.

- Gwałtowny napływ wody spowodował wezbrania cieków wodnych i zalanie okolicznych powierzchni rolnych oraz lokalnych dróg. Najwięcej interwencji odnotowano na terenie Gminy Lelkowo – informują strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.

Jednak to nie jedyne tereny, na których doszło do roztopów. W czwartek (25 stycznia) mieszkańcy miejscowości Dybówko w powiecie ełckim zgłosili, że na terenie ich wsi także wylała woda.

- Na miejscu zdarzenia ustalono, że na odcinku około 250 metrów w rowie płynie woda, która w wyniku roztopów wezbrała i wylewa się na drogę oraz trzy pobliskie posesje. Działania strażaków polegały na pompowaniu wody spod zabudowań do innego rowu, z którego woda była w stanie odpłynąć. Przybyłe na miejsce władze Gminy Prostki, zapewniły ciężki sprzęt dzięki któremu udało się wykonać przekop z rowu zalanego do tego, z którego woda sprawnie odpływa – podali strażacy z Ełku.

Ostrzeżenia IMGW. Mogą wylać rzeki

IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia dla kilku regionów na Warmii i Mazurach. Obowiązują one w rejonie rzeki Pasłęki od Wałszy do ujścia. Natomiast ostrzeżenia III, najwyższego, stopnia wydano dla Dolnej Łyny.

Zima w bydgoskim zoo

QUIZ PRL. Zima w czasach PRL. Pamiętasz Relaksy, Żbiki i zimę stulecia?

Pytanie 1 z 10
1.Buty Relaks były ocieplone:
Zima w PRL