Każdy zasługuje na pomoc drugiego człowieka

i

Autor: www.pixabay.com Zdjęcie stanowi ilustrację do materiału

Każdy zasługuje na pomoc drugiego człowieka

2023-01-31 9:54

Wprawdzie zima jest w tym roku łagodna, ale policjanci z Braniewa apelują, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych i potrzebujących pomocy, a także starszych.

Okres jesienny i zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie z ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Poniżej znajdują się informacje na temat instytucji i organizacji, w których można uzyskać informacje na temat różnego rodzaju pomocy, świadczeń oraz wsparcia osobom bezdomnym.

Noclegownia Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Socjal” 14-500 Braniewo, ul. Elbląska 55 tel. 55 620 81 07  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Braniewie, 14-500 Braniewo, ul. Rzemieślnicza 1 tel. 55 506 53 30 lub 55 506 53 44 do 48.

Komenda Powiatowa Policji w Braniewie, 14-500 Braniewo, ul. Moniuszki 11A, tel. 47 73 432 00, 47 73 432 01

Jednocześnie, jak co roku pod numerem telefonu 800 165 320 w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Kontakt z infolinią jest dostępny od 1 listopada 2022 r. do 31 marca 2023 r. Umożliwia ona uzyskanie informacji na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Polecany artykuł:

Kopernik już na znaczku
Ratownicy Medyczni z Przemyśla wygrali batalię sądową z dyrektorem Stacji Pogotowia

QUIZ. Auta i marki motoryzacyjne na literę C. Wiesz coś o nich?

Pytanie 1 z 10
Popularny na polskich drogach Opel Corsa jest produkowany od 1982 r. Która generacja tego modelu jest obecnie w sprzedaży?