Towarzystwo Miłośników Braniewa to stowarzyszenie kulturalno-naukowe działające w Braniewie, skupiające w swoich szeregach ludzi zainteresowanych historią miasta, regionu i kraju. Stowarzyszenie zostało założone 28 listopada 1978 roku.
Głównym celem działalności jest kultywowanie historii ziemi braniewskiej, a także wspieranie działań mających na celu rozwój i promocję turystyczną tych ziem. Towarzystwo swoje cele wykonuje poprzez działalność muzealną, wydawniczą, organizowanie imprez kulturalnych oraz sesji popularnonaukowych.
Od samego początku istnienia stowarzyszenia jednym z priorytetów działalności było dążenie do utworzenia muzeum miasta Braniewa. Udało się to dopiero w 2016 roku. Od tego czasu nad muzeum pieczę pełni TMB. Pozyskiwane bądź wypożyczane są kolejne eksponaty do muzeum, otwierane kolejne wystawy stałe i czasowe. Remontowane i adaptowane na cele muzealne są kolejne pomieszczenia – m.in. przylegająca do obiektu Hosianum średniowieczna 4-kondygnacyjna Wieża Klesza.
Ponadto organizowane są w muzeum konferencje, w tym międzynarodowe, oraz czwartkowe spotkania z historią. Miejscem tych spotkań przez wiele lat, do września 2022, był spichlerz Mariacki, od listopada 2022 spotkania czwartkowe odbywają się w galerii w podziemiach Braniewskiego Centrum Kultury.
Stowarzyszenie wydaje w formie papierowej cykliczną publikację poświęcona historii Braniewa i okolic pt. Celulozowe Muzeum Ziemi Braniewskiej. Wydanie pierwszej części miało miejsce już w grudniu 2014, jako pierwszy przyczynek do utworzenia muzeum, a także tęsknota za niezmaterializowanymi jeszcze dążeniami do jego posiadania. Do 2021 wydanych zostało już pięć części publikacji Celulozowe Muzeum Ziemi Braniewskiej.
Ponadto wydawane są publikacje okolicznościowe poświęcone konkretnym budowlom, osobom lub wydarzeniom, jak np. Historia braniewskiej fary, Życie i działalność ks. Tadeusza Brandysa, Informator pokonferencyjny czy „Krańce Europy”.
Polecany artykuł: