Na Warmię przyjadą pielgrzymi z całej Polski. Będą dodatkowe połączenia kolejowe

i

Autor: Polimerek / zabytek.pl

Wydarzenia

Na Warmię przyjadą pielgrzymi z całej Polski. Będą dodatkowe połączenia kolejowe

2025-05-21 14:18

Będzie to pierwsza beatyfikacja na Warmii. Już w ostatnią sobotę maja (31 maja) odbędzie się beatyfikacja piętnastu sióstr katarzynek, które zginęły w 1945 r. Główne uroczystości odbędą się w Braniewie, dlatego tego dnia przewoźnik Polregio uruchomi dodatkowe pociągi z Olsztyna do tego miasta i z powrotem. Więcej informacji na ten temat w poniższym materiale.

Beatyfikacja sióstr katarzynek w Braniewie. Będą dodatkowe pociągi

W sobotę, 31 maja, odbędą się uroczystości beatyfikacyjne piętnastu zakonnic ze zgromadzenia sióstr św. Katarzyny w Braniewie. Dlatego samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, jako organizator publicznego transportu kolejowego w regionie, w porozumieniu z operatorem Polregio S.A., zdecydował o uruchomieniu jednorazowo dodatkowego połączenia w relacji Olsztyn Główny – Braniewo. Będą mogli z niego skorzystać m.in. pielgrzymi zainteresowani dotarciem na uroczystości do Braniewa. Pociąg wyjedzie z Olsztyna wcześniej niż pozostałe ujęte w regularnym rozkładzie jazdy, który wygląda następująco:

  • Olsztyn Główny (6:34) - Braniewo (8:28) - pociąg zatrzymuje się w Dobrym Mieście, Ornecie i Pieniężnie. Dodatkowo ma postój techniczny w Gutkowie przez 18 minut.
  • Braniewo (15:35) - Olsztyn (17:24) - pociąg zatrzymuje się w Pieniężnie, Ornecie, Dobrym Mieście, Olsztynie Zachodnim. Postój techniczny w Gutkowie trwa 8 minut.

Cena biletu w jedną stronę bez zniżek wynosi 29,70 zł. Obowiązują ulgi ustawowe. Bilety można nabyć w kasach biletowych oraz u obsługi pociągu.

Dodatkowo 31 maja 2025 roku na trasie Olsztyn – Braniewo, zgodnie z dotychczas realizowanym rozkładem jazdy, będą kursowały następujące pociągi:

  • Olsztyn Główny (8:16) - Braniewo (10:08);
  • Olsztyn Główny (12:33) – Braniewo (14:24);
  • Braniewo (10:38) – Olsztyn Główny (12:31);
  • Braniewo (14:48) – Olsztyn Główny (16:46).

Beatyfikacja zakonnic w Braniewie. Co będzie się działo?

Główne uroczystości odbędą się 31 maja na placu przy bazylice mniejszej w Braniewie, gdzie będzie ustawiony ołtarz polowy. Od godz. 7.00 uczestnicy będą mogli zajmować miejsca w sektorach. Na godz. 10.00 zaplanowano program religijno-artystyczny wprowadzający w istotę uroczystości. O godz. 11.00 rozpocznie się msza święta beatyfikacyjna pod przewodnictwem delegata papieskiego, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Organizatorzy ceremonii spodziewają się około 10 tys. pielgrzymów z całej Polski. Na placu przy bazylice będzie 5 tys. miejsc siedzących. W razie potrzeby kolejne miejsca przewidziano na placu przy straży pożarnej, a w następnej kolejności również w amfiteatrze miejskim.

Proces beatyfikacyjny sióstr katarzynek, które zginęły w 1945 r. po wkroczeniu Armii Czerwonej na Warmię, rozpoczął się 20 lat temu z inicjatywy Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy. W grudniu 2004 r. został zaprzysiężony w Braniewie Trybunał Diecezjalny z promotorem sprawiedliwości ks. prof. Lucjanem Świto i przewodniczącym Komisji Historycznej ks. prof. Andrzejem Kopiczko. Trybunał przesłuchał kilkudziesięciu świadków w Polsce i w Niemczech, a komisja wyszukała i przebadała dokumentację archiwalną dotyczącą życiorysów i okoliczności męczeńskiej śmierci zakonnic.

9 grudnia 2006 r. zakończył się diecezjalny etap procesu i dokumentacja przewieziona została do Rzymu. Papież Franciszek 14 marca 2024 r. zatwierdził dekret o męczeństwie siostry Krzysztofy Klomfass i jej 14 towarzyszek, męczennic II wojny światowej.

Chodzi o 15 sióstr katarzynek, które zginęły w wyniku działań Armii Czerwonej na Warmii. Poniosły one śmierć w różnych miejscach i okolicznościach, od stycznia do listopada 1945 r. Najmłodsza miała 26 lat, najstarsza 64 lata. Pierwszą zamordowaną w tym gronie była siostra Krzysztofa (Marta) Klomfass, która pracowała jako pielęgniarka w szpitalu Mariackim w Olsztynie. Zginęła 22 stycznia 1945 r. „w obronie czci własnej i chorych, którymi się zajmowała”. Siostry mogły się ewakuować, jednak zostały, bo nie wyobrażały sobie pozostawienia potrzebujących bez opieki.

Zabytkowy kościół św. Sebastiana w Kosinie

To najstarsze miasto na Warmii. Ma niemal 800 lat! Tylko 1,5 godz. drogi z Olsztyna