Alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. W tych województwach będzie niebezpiecznie [LISTA]

i

Autor: Unsplash Alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. W tych województwach będzie niebezpiecznie [LISTA]

Nowe alerty IMGW. Pogoda będzie niebezpieczna! Mieszkańcy TYCH województw muszą uważać [LISTA]

2021-11-17 14:06

Koniec tygodnia zapowiada się fatalnie pod względem pogody. Do Polski nadciąga bowiem wichura. Porywy wiatru mogą osiągać prędkość nawet 100 km/h. Alerty pierwszego stopnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać dla kilku województw. Listę znajdziesz poniżej.

Druga połowa listopada zapowiada się ciekawie. Najpierw wichury, potem mróz i pierwsze opady śniegu. Środa jest ostatnim spokojniejszym dniem. Od czwartku (18 listopada) pogoda zacznie dawać nam się we znaki! – Od czwartku do soboty (18-20 listopada) Polska północna będzie w zasięgu kolejnych zatok i frontów atmosferycznych, związanych z niżami nad północną Europą, a Polska południowa w zasięgu wyżów znad Europy południowej. Taka sytuacja przyczyni się do wzrostu gradientu ciśnienia nad naszym krajem. Różnica pomiędzy północno-wschodnią a południowo-zachodnią częścią Polski wyniesie około 22 hPa. Oznacza to wzrost prędkości i porywistości wiatru, szczególnie na północy kraju. Najsilniejsze porywy wiatru będą w nocy z piątku na sobotę i wystąpią na wybrzeżu; tam wiatr osiągał będzie do 90 km/h; w północnej połowie kraju porywy będą do 70 km/h. W sobotę prognozowane jest słabnięcie wiatru – informują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

EskaROCK Live! - Organek - Cały ten fejm

Alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. W tych województwach będzie niebezpiecznie [LISTA]

W czwartek alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mogą pojawić się w województwach:

  • zachodniopomorskim
  • pomorskim

W piątek alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mogą otrzymać województwa:

  • zachodniopomorskie
  • pomorskie
  • warmińsko-mazurskie
  • podlaskie

W sobotę alert przed silnym wiatrem będzie obowiązywał jedynie w województwie zachodniopomorskim.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia. Co oznacza?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Przy ostrzeżeniu pierwszego stopnia wiatr może osiągać prędkość do 70-72 km/h, a porywy wiatru od 65 do 90 km/h.