Nowi żołnierze w szeregach. Brygada z Warmii i Mazur rośnie w siłę

i

Autor: 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej Nowi żołnierze w szeregach. Brygada z Warmii i Mazur rośnie w siłę

wojsko

Nowi żołnierze w szeregach. Brygada z Warmii i Mazur rośnie w siłę

2024-07-02 7:24

Szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się dzięki dwóm kolejnym przyjęciom ochotników na szkolenie podstawowe i wyrównawcze. W Braniewie 28 czerwca nowi żołnierze rozpoczęli szkolenie podstawowe. Następnego dnia w Olsztynie (29 czerwiec) mundury założyły osoby, które już wcześniej miały kontakt z wojskiem. Łącznie w szeregi największej brygady OT wstąpiło ponad 130 ochotników z Warmii i Mazur.

16-dniowe szkolenie podstawowe w Braniewie to część programu “Wakacje z WOT”. Wojskowego rzemiosła uczy się około 100 osób, które po jego ukończeniu złożą przysięgę i staną się pełnoprawnymi żołnierzami. Największa ich część to oczywiście uczniowie, ale ochotnicy reprezentują szeroki przekrój zawodów i dróg życiowych. Są wśród nich osoby, które wiążą swoją przyszłość wyłącznie z wojskiem, a także ci, którzy służbę chcą godzić z pracą w sektorze cywilnym. Szkolenie zakończy się egzaminem, tzw. pętlą taktyczną. Po niej nowi żołnierze 13 lipca złożą przysięgę wojskową i tym samym zostaną oni żołnierzami Wojska Polskiego.

Jej złożenie mają już za sobą żołnierze, którzy rozpoczęli w Olsztynie 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Jego celem jest wdrożenie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej osób, które służyły wcześniej w Siłach Zbrojnych. Żołnierzami, którzy postanowili ponownie założyć mundur kierują różne motywacje, wśród nich najważniejsze to patriotyzm i chęć bycia w ciągłej gotowości do obrony Ojczyzny. Wśród ochotników nie brak także tych, którzy są ustabilizowani zawodowo, ale jednocześnie chcą być żołnierzami. Służba w WOT daje im taką możliwość.

Po ukończeniu szkolenia obowiązkiem nowych żołnierzy będzie stawianie się na comiesięcznych ćwiczeniach weekendowych i raz do roku na dłuższym szkoleniu zintegrowanym.

Prezes otrzymał 160 tys. nagrody

QUIZ: kto grał kogo w Daleko od noszy?

Pytanie 1 z 8
Kto grał siostrę Genowefę Basen?