16-dniowe szkolenie podstawowe w Braniewie to część programu “Wakacje z WOT”. Wojskowego rzemiosła uczy się około 100 osób, które po jego ukończeniu złożą przysięgę i staną się pełnoprawnymi żołnierzami. Największa ich część to oczywiście uczniowie, ale ochotnicy reprezentują szeroki przekrój zawodów i dróg życiowych. Są wśród nich osoby, które wiążą swoją przyszłość wyłącznie z wojskiem, a także ci, którzy służbę chcą godzić z pracą w sektorze cywilnym. Szkolenie zakończy się egzaminem, tzw. pętlą taktyczną. Po niej nowi żołnierze 13 lipca złożą przysięgę wojskową i tym samym zostaną oni żołnierzami Wojska Polskiego.
Jej złożenie mają już za sobą żołnierze, którzy rozpoczęli w Olsztynie 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Jego celem jest wdrożenie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej osób, które służyły wcześniej w Siłach Zbrojnych. Żołnierzami, którzy postanowili ponownie założyć mundur kierują różne motywacje, wśród nich najważniejsze to patriotyzm i chęć bycia w ciągłej gotowości do obrony Ojczyzny. Wśród ochotników nie brak także tych, którzy są ustabilizowani zawodowo, ale jednocześnie chcą być żołnierzami. Służba w WOT daje im taką możliwość.
Po ukończeniu szkolenia obowiązkiem nowych żołnierzy będzie stawianie się na comiesięcznych ćwiczeniach weekendowych i raz do roku na dłuższym szkoleniu zintegrowanym.
Polecany artykuł: