polregio jednostka pociąg

i

Autor: Polregio Nowy rozkład jazdy pociągów Polregio na sezon 2023/2024 dla warmińsko-mazurskiego

Rozkład jazdy PKP

Nowy rozkład jazdy pociągów Polregio na sezon 2023/2024 dla warmińsko-mazurskiego

2023-12-06 7:00

Zwiększenie pracy eksploatacyjnej o 10% także w warmińsko-mazurskim i ilości zamówionych tras o 16%, więcej par pociągów na: lotnisko w Gdańsku, rzeszowskie lotnisko w Jasionce, na trasie Kraków Główny-Zakopane, powrót połączenia Żagań–Cottbus – to niektóre nowinki nowego rozkładu jazdy POLREGIO.

– Nowy rozkład jazdy Polregio to efekt zarówno dynamicznego wzrostu spółki, jak i owocnej współpracy z samorządami wojewódzkimi. W kilku województwach istotnie zwiększamy pracę eksploatacyjną. Dzięki temu w 2024 r. Polregio powinno przekroczyć rekordowy poziom 100 mln przewiezionych pasażerów. W nowym rozkładzie jazdy, pociągi Polregio będą codziennie zatrzymywać się aż na ok. 1950 stacjach, w tym na kilkudziesięciu nowych przystankach, niwelując tym samym zjawisko wykluczenia transportowego – mówi Adam Pawlik, Prezes Zarządu POLREGIO S.A.

Łącznie POLREGIO w rozkładzie jazdy 2023/2024 będzie uruchamiać ponad 1750 połączeń kolejowych dziennie, a pociągi przewoźnika zatrzymają się na ok. 1950 przystankach i stacjach kolejowych w całej Polsce.

– Już teraz w części województw wzrost pracy eksploatacyjnej jest bardzo znaczący. W województwie podkarpackim zbliżamy się już do maksimum wynikającego z umowy. Podobna sytuacja jest na Pomorzu, gdzie obsługujemy dwa kontrakty, osobno na obsługę linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i pozostałych relacji regionalnych. Znacząco rozwijamy również ofertę przewozową w województwie zachodniopomorskim. W pozostałych regionach nadal mamy duży potencjał do dalszego rozwoju. Stale rosnący popyt na przewozy z pewnością przełoży się na korekty nowego rozkładu jazdy z korzyścią dla pasażerów w 2024 r. – podkreśla Marcel Klinowski, Wiceprezes Zarządu POLREGIO S.A.

Oto najważniejsze zmiany w warmińsko-mazurskim w nowym rozkładzie jazdy Polregio 2023/2024.

W województwie warmińsko–mazurskim, po modernizacji linii 221 uruchomione zostanie nowe połączenie Olsztyn – Braniewo (5 par pociągów). W związku z reaktywacją linii 35 podróżni zyskają dalsze połączenia na trasie Braniewo – Olsztyn – Chorzele (2 pary pociągów) oraz z samego Olsztyna do miasta Chorzele. Dalszą podróż do Ostrołęki będzie można kontynuować pociągami Kolei Mazowieckich. Warmińsko–mazurski zakład POLREGIO, w związku z nowym rozkładem jazdy zwiększy pracę eksploatacyjną o ok. 10%.

Pobierz sobie rozkłady liniowe:

Zmiany w nowym rozkładzie jazdy Polregio 2023/2024 w pozostałych województwach

W województwie pomorskim kontynuowanie będą połączenia z dwóch poprzednich korekt rozkładu jazdy 2022/2023, w tym:

  • Uzupełnienie terminów kursowania pociągów na odcinku Chojnice – Tczew z 6 dni do 7 dni w tygodniu.
  • Na odcinku Chojnice – Szczecinek wzrost ilości połączeń do 5 par pociągów.
  • Na odcinku Tczew – Malbork – Tczew wzrost połączeń do 22 par pociągów.
  • Na linii 211 Chojnice – Kościerzyna wzrost ilości połączeń do 4 par pociągów. Linia 207 – w związku z powstaniem nowego przystanku, wszystkie pociągi kursujące pomiędzy Grudziądzem a Malborkiem zyskują dodatkowe postoje: Grudziądz Tuszewo i Grudziądz Owczarki.
  • Na odcinku Gdańsk Wrzeszcz – Gdynia Główna (linią PKM) w wyniku połączenia tras pociągów powstały bezpośrednie relacje Gdańsk Wrzeszcz – Gdynia Główna, Gdynia Główna – Gdańsk Wrzeszcz. Dodatkowo uruchomiono 1 parę pociągów pomiędzy Gdynią Główną a stacją Gdańsk Osowa.
  • W wyniku połączenia dotychczasowych relacji, podróżni zyskali bezpośrednie połączenia Szczecinek – Gdynia Główna i powrotne Gdynia Główna – Szczecinek, a także bezpośrednie połączenie Szczecinek – Tczew.
  • Ważną zmianą jest uruchomienie 6 dodatkowych par pociągów zestawionych z elektrycznych zespołów trakcyjnych, kursujących na odcinku Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Port Lotniczy w relacjach m.in z Malborka i Tczewa.
  • Dodatkowo wydłużona do Laskowic Pomorskich zostanie jedna para pociągów, dotychczas kursująca na odcinku Gdynia - Smętowo.
  • Od 1 stycznia 2024 wszystkie pociągi kursujące pomiędzy Malborkiem a Elblągiem będą kursowały codziennie.

W województwie małopolskim uruchomione zostaną nowe połączenia Oświęcim – Czechowice-Dziedzice (4 pary pociągów), Czechowice-Dziedzice – Oświęcim (6 par pociągów) oraz Kraków Główny – Czechowice-Dziedzice (3 pary pociągów) i Czechowice-Dziedzice – Kraków Główny (1 para pociągów), czyli łącznie 7 par bezpośrednich pociągów na odcinku Oświęcim – Czechowice-Dziedzice – Oświęcim.

  • Ponadto, w nowym rozkładzie jazdy 2023/2024 będą dodatkowe połączenia na trasach Oświęcim – Dębica oraz Dębica – Oświęcim; Kraków Główny – Nowy Sącz oraz Nowy Sącz – Kraków Główny a także Sucha Beskidzka – Kraków Główny (1 para pociągów).
  • Kontynuowane będą dodatkowe połączenia z dwóch poprzednich korekt rozkładu jazdy 2022/2023 na trasach Kraków Główny – Bielsko-Biała Główna, Kęty – Kraków Główny, Bielsko-Biała Główna – Kęty oraz Kraków Główny - Wolbrom – Kraków Główny (5 par pociągów), w tym 3 pary z codziennym terminem kursowania.
  • W związku z zakończeniem prac modernizacyjnych na linii zakopiańskiej i dzięki połączeniu dotychczasowych relacji pociągów powstało 6 par bezpośrednich połączeń w relacji Kraków Główny – Zakopane – Kraków Główny.
  • Dzięki oddaniu do eksploatacji nowych przystanków osobowych: Dąbrówka Jezioro Mucharskie, Chabówka Stadion, Bańska Niżna, Poronin Misiagi, Nowy Sącz Gorzków oraz Nowy Sącz Dąbrówka zwiększy się dostęp do pociągów POLREGIO.

Nowy rozkład to również kolejne połączenia realizowane przez POLREGIO na styku sąsiadujących województw. Po 2 latach przerwy, między województwem kujawsko–pomorskim i łódzkim wznowione zostanie kursowanie pociągów REGIO w relacji pomiędzy Łodzią Kaliską i Toruniem:

  • 2 pary pociągów w relacji Łódź Kaliska – Toruń Gł. kursujące codziennie
  • 1 pociągi w relacji Łódź Kaliska - Toruń -Bydgoszcz Gł. kursujący w dni robocze.

Połączenie to było dotychczas realizowane przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną.

W województwach kujawsko–pomorskim, wielkopolskim i opolskim pojawią się nowe relacje:

  • Kluczbork – Bydgoszcz oraz Piła Gł. – Toruń Gł., wynikające z połączenia w jeden pociąg relacji Kluczbork – Poznań i Poznań – Bydgoszcz.

W województwie podlaskim:

  • Od 10 grudnia 2023 roku POLREGIO będzie uruchamiało dziewięć par pociągów, w tym: 5 par pociągów na odcinku Białystok – Szepietowo, 4 pary pociągów na odcinku Białystok – Szepietowo – Czyżew
  • Od 1 stycznia na zmodernizowanej linii nr 6, pojawi się dziesięć par pociągów, z tego: 3 pary pociągów na odcinku Białystok – Szepietowo, 7 par pociągów na odcinku Białystok – Szepietowo – Czyżew.

Niektóre z tych pociągów będą kursowały w bezpośredniej relacji do/z Kuźnicy Białostockiej.

  • Wydłużenie trasy dwóch pociągów kursujących obecnie z Białegostoku do Kuźnicy Białostockiej. Pociąg przyjeżdżający do stacji Kuźnica Białostocka o godz. 17:52 będzie kursował z Czyżewa, a pociąg przyjeżdżający o godz. 19:44, w dni robocze będzie kursował z Szepietowa, a w weekendy i dni świąteczne z Białegostoku.
  • Od 1 stycznia 2024 roku zostaną połączone relacje dwóch pociągów: Kuźnica Białostocka – Białystok i Białystok – Ełk, tworząc bezpośrednie połączenie Kuźnica Białostocka odj. 16:57 – Ełk przyj. 19:37.
  • W rozkładzie jazdy pojawi się dodatkowa para pociągów na trasie Białystok – Czeremcha. Nowy pociąg będzie odjeżdżał z Czeremchy o godzinie 10:34, a z Białegostoku o godzinie 12:18 i będzie kursował w dni robocze.
  • Pociąg relacji Białystok – Siedlce odjeżdżający z Białegostoku o godz. 9:17 (od nowego rozkładu o godz. 9:09), który obecnie kursuje od poniedziałku do piątku, będzie kursował codziennie.

W województwie świętokrzyskim uruchomione zostaną nowe połączenia: jedna para pociągów Skarżysko-Kamienna – Końskie oraz dwie pary pociągów Kielce – Włoszczowa Płn.

  • Od nowego rozkładu jazdy pociągów edycji 2023/2024 podróżni będą mogli także korzystać ze zmodernizowanego budynku dworca na stacji Kielce Główne, a na odcinku Kielce – Busko-Zdrój zostanie oddany do użytku kolejny przystanek osobowy Grochowiska.
  • Z uwagi na rozpoczętą modernizację węzła kolejowego w Katowicach i możliwe utrudnienia pociągi nr 24908/9 rel. Busko-Zdrój – Katowice 42902/3 rel. Katowice – Busko-Zdrój będą kursowały w podzielonej relacji tj. Busko-Zdrój – Kielce i Kielce – Katowice oraz Katowice – Kielce i Kielce – Busko-Zdrój.
  • Z uwagi na niezakończoną modernizację linii kolejowej nr 25 nie będzie planowanego wznowienia kursowania pociągów do Sandomierza na odcinku Kielce – Sandomierz – Kielce.

W województwie lubelskim uruchomione zostaną nowe połączenia:

  • Zamość Wsch. – Hrebenne – Zamość Wsch. (1 para pociągów kursujących w niedzielę oraz dodatkowo 1 połączenie w relacji Zamość Wsch. – Hrebenne w piątek),
  • Zamość Wsch. – Bełżec – Zamość Wsch. (5 par pociągów),
  • Lublin Gł. – Kraśnik – Lublin Gł. (1 para pociągów).
  • Zwiększenie z 3 do 4 par pociągów w relacji Lublin Gł. – Szastarka – Lublin Gł.,
  • zwiększenie z 4 do 5 par pociągów w relacji Lublin Gł. – Zamość Wsch. – Lublin Gł.
  • wydłużenie jednej relacji Lublin Gł. – Lubartów Słowackiego - Lublin Gł. na Lublin Gł. - Łuków - Lublin Gł.

W województwie śląskim w nowym rozkładzie jazdy rozszerzona zostanie oferta na linii Tarnowskie Góry – Herby Nowe – Tarnowskie Góry, gdzie uruchomiona zostanie dodatkowa para pociągów (łącznie będzie to 5 połączeń).

W województwie wielkopolskim utrzymane zostaną połączenia relacji Poznań – Inowrocław – Toruń / Bydgoszcz Gł. (7 par pociągów) oraz Gniezno – Inowrocław – Toruń Gł. (1 para pociągów), które zostały wprowadzone wraz z korektą w czerwcu 2023.

Zgodnie z decyzją organizatora transportu, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, połączenia relacji Poznań Gł. – Krzyż – Poznań Gł. Ostrów Wlkp. – Poznań Gł. oraz wybrane połączenia na trasach do Leszna, Ostrowa Wielkopolskiego i Jarocina zostaną przekazane do obsługi Kolejom Wielkopolskim.

W województwie podkarpackim uruchomione zostaną 2 nowe połączenia w relacji Rzeszów Gł.– Mielec – Rzeszów Gł. oraz Strzyżów nad Wisłokiem – Jasło – Strzyżów nad Wisłokiem (II kwartał 2024 r.)

  • Zwiększona zostanie z 12 do 13 liczba par połączeń w relacji Rzeszów Gł. – Jasionka Lotnisko.
  • Zmiana relacji jednej pary połączeń z Dębicy do Katowic na Dębica–Oświęcim.

W województwie zachodniopomorskim od 10 grudnia 2023 r. o 20 minut krótszy będzie przejazd na trasie Szczecin – Zielona Góra. Pociągi wrócą na swoją pierwotną trasę Szczecin – Gryfino – Chojna – Kostrzyn – Zielona Góra dzięki oddaniu do użytku nowego mostu w Podjuchach.

  • W przypadku wybranych połączeń między Szczecinem a Kołobrzegiem, Koszalinem i Świnoujściem, rozszerzony zostanie termin kursowania o dodatkowe dni tygodnia, w stosunku do obecnego rozkładu jazdy.
  • Od 10 grudnia poprzez połączenie dotychczasowych połączeń, uruchomione zostaną pociągi w nowych relacjach: Chojna – Szczecin Główny – Kamień Pomorski; Choszczno – Szczecin Główny – Chojna; Łobez – Szczecin Główny – Goleniów, Stargard – Szczecin Główny – Gryfino oraz Choszczno – Szczecin Główny – Zielona Góra.
  • Od 2 stycznia dodatkowo uruchomione zostaną połączenia w relacjach Gryfino – Szczecin Główny – Koszalin; Gryfino – Szczecin Główny – Słupsk oraz Świnoujście Port – Szczecin Główny – Stargard.
  • W związku z kontynuacją prac modernizacyjnych na terenie Niemiec, w dalszym ciągu na odcinku Szczecin Główny – Angermünde obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Znaczące poszerzenie oferty przewozowej będzie miało miejsce od 2 stycznia 2024 również w obrębie aglomeracji szczecińskiej, na trasach Szczecin – Gryfino, Szczecin – Goleniów/Port Lotniczy Szczecin Goleniów oraz Szczecin – Stargard:

  • Na odcinku Szczecin Główny – Gryfino – Szczecin Główny łącznie będą kursować 22 pary pociągów w dni robocze (obecnie 13). Codziennie będzie kursować 15 par. (obecnie 6).
  • Na odcinku Szczecin Główny – Goleniów – Szczecin Główny liczba par pociągów w dni robocze wzrośnie z 19 obecnie do 24. Wzrośnie również liczba codziennych połączeń z 11 do 16 par pociągów.
  • Uruchomione zostanie także 5 dodatkowych par pociągów w relacji Szczecin Główny – Port Lotniczy Szczecin Goleniów. Łącznie na lotnisko pojedzie 8 par pociągów (w miejsce obecnych 4).
  • Najwięcej połączeń będzie dostępnych na odcinku Szczecin Główny – Stargard – Szczecin Główny, gdzie ich liczba wzrośnie z 23 do 30 par pociągów w dni robocze. Codziennie będzie kursować 17 par (obecnie 15).

W województwie lubuskim podróżni będą mogli skorzystać z nowej oferty na linii nr 14 Żagań – Forst (Lausitz) – Cottbus (Chociebuż).

  • POLREGIO we współpracy z DB REGIO uruchomi 5 par pociągów w dni robocze na trasie Żagań – Żary – Cottbus (Chociebuż).
  • Ze względu na kończące się prace inwestycyjne na linii Zbąszynek – Poznań, przywrócone zostaną połączenia bezpośrednie z Zielonej Góry do Poznania (4 pary pociągów).
  • Od kwietnia (po zakończeniu prac remontowych na moście granicznym w Kostrzynie) we współpracy z NEB zostaną uruchomione bezpośrednie połączenia relacji Berlin Ostkreuz/ Lichtenberg – Gorzów Wlkp. w liczbie 3 par pociągów.
  • W miejsce dotychczas zamawianych we współpracy z województwem dolnośląskim połączeń z Zielonej Góry do Wrocławia zostaną uruchomione połączenia w relacji Zielona Góra Gł. – Głogów (13 par w dni robocze), które będą skomunikowane z pociągami do/z Wrocławia oraz Leszna. Jednocześnie wciąż trwają rozmowy nt. przywrócenia bezpośredniego połączenia między Zieloną Górą a Wrocławiem.
  • W sezonie letnim będzie kontynuowany projekt „Poczuj przygodę odkrywając Lubuskie pociągami POLREGIO”, w ramach którego pojadą składy do Przewozu, Bolesławca, Łagowa, Pszczewa, itp.

W województwie dolnośląskim na linii E30 – Racibórz-Kędzierzyn-Koźle – Wrocław Gł. pojawią się składy o większej pojemności; między innymi czteroczłonowe pojazdy ED72 Ac, a dwie pary pociągów w relacji Wrocław Główny – Opole Główne i z powrotem będą kursowały w podwójnym zestawieniu (2xEN57FPS). W związku z przejęciem przez Koleje Dolnośląskie połączeń na linii Wrocław – Głogów – Zielona Góra Gł. POLREGIO będzie uruchamiać 13 par codziennych połączeń w relacji Głogów – Zielona Góra Gł.

W województwie opolskim wzrasta praca eksploatacyjna o ok. 100 tys. pockm. (z 3 300 tys. km do 3 400 tys. km). Na linii E30 – Racibórz-Kędzierzyn-Koźle – Wrocław Gł. pojawią się składy o większej pojemności; między innymi czteroczłonowe pojazdy ED72 Ac a dwie pary pociągów w relacji Wrocław Główny – Opole Główne i z powrotem będą kursowały w podwójnym zestawieniu (2xEN57FPS).

W celu ograniczenia kursowania pojazdów spalinowych na liniach zelektryfikowanych rozdzielono relacje pociągów Nysa – Wrocław Gł. / Wrocław Gł. – Nysa do relacji Nysa – Brzeg / Brzeg-Nysa oraz Gliwice-Kłodzko Miasto i z powrotem do relacji Kędzierzyn-Koźle – Kłodzko Miasto zachowując niezbędne skomunikowania. Wszystkie pociągi kursujące codziennie oraz w soboty, niedziele i święta, wycofano z ograniczeń kursowania w Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Pełen rozkład jazdy Polregio i wyszukiwarka połączeń.

Dokończ popularne polskie kolędy. Jak dobrze pamiętasz ich słowa? quiz

Pytanie 1 z 10
Dokończ słowa "Ach ubogi żłobie, Cóż ja widzę w tobie?..."
Źródło: Nowy rozkład jazdy pociągów Polregio na sezon 2023/2024 dla warmińsko-mazurskiego