Nowy zabytek w braniewskim muzeum wydobyty z dna rzeki

i

Autor: arch. TMB Naczynie pochodzi z XV wieku.

Nowy zabytek w braniewskim muzeum wydobyty z dna rzeki

2022-11-25 8:08

Muzeum Ziemi Braniewskiej może pochwalić się nowym zabytkiem. Jest to gliniane średniowieczne naczynie z XV wieku. Znalezione w drobnych kawałkach na dnie rzeki Pasłęki. Jest to naczynie typowe dla produkowanej wówczas ceramiki lokacyjnej.

Znaleziony w Pasłęce skarb historyczny trafił do Muzeum Ziemi Braniewskiej, ale zanim to się stało trzeba było załatwić wszystkie formalności.

- Naczynie zostało zgłoszone przez Towarzystwo Miłośników Braniewa do Urzędu Ochrony Zabytków w Elblągu, który został przez nas zapewniony, że podamy je stosownym pracom konserwatorskim - tłumaczy Zbigniew Kędziora z Muzeum Ziemi Braniewskiej.

Prace polegające na oczyszczeniu naczynia, zabezpieczeniu i wzmocnieniu, wyklejeniu i rekonstrukcji formy oraz uzupełnieniu ubytków, przeprowadziła Pracownia Konserwatorska z Olsztyna.

Zabytek został umieszczony wraz z pozostałymi elementami naczyń (które nie zostały zrekonstruowane) w szklanej gablocie, w Sali Historii Miasta  Muzeum Ziemi Braniewskiej.

Średniowieczne naczynie jest własnością Skarbu Państwa w użyczeniu Muzeum Ziemi Braniewskiej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Pogrzeb Jerzego Połomskiego. Wzruszające wspomnienia księdza i przyjaciół
Sonda
Wierzysz w horoskopy?