Odnaleziono miłosne listy z czasów II wojny światowej. Kto je napisał? [ZDJĘCIA]

2020-11-12 11:56

W budynku Urzędu Gminy w Braniewie, pod wymienianym progiem drzwi, odnaleziono niemieckie listy pochodzące z czasów drugiej wojny światowej. Urzędnicy zawiadomili o znalezisku Muzeum Ziemi Braniewskiej i rozpoczęło się wspólne odkrywanie tajemnicy sprzed lat. Więcej o tym czytaj na ESKA Braniewo.

Odnaleźli list zakopany ponad 30 lat temu

Na odkrycie czekały 80 lat. Znaleziono je przypadkiem, podczas naprawy starych drzwi i drewnianego progu w jednym z pomieszczeń w Urzędzie Gminy przy ul. Moniuszki 5 w Braniewie. To stary, przedwojenny budynek. Listy i znaleziona wraz z nimi pocztówka napisane były w języku staroniemieckim w 1941 roku. Wójt i urzędnicy postanowili wyjaśnić tajemnice sprzed lat.

Dlaczego i przed kim ktoś ukrył dwa listy i pocztówkę pod progiem?

W budynku obecnego Urzędu Gminy przy ul. Moniuszki 5 w Braniewie przed II wojną światową mieszkali miejscowi nauczyciele. Mieszkanie na drugim piętrze, w którym znaleziono list, zajmowała rodzina Wien. Ojciec rodziny Anton Wien (1884-1951) był profesorem w braniewskim gimnazjum. Uczył języków: angielskiego i francuskiego.

Adresatką listów była córka profesora miejscowego gimnazjum

- Listy miały charakter listów miłosnych. Ich adresatką była 16 -letnia Urszula, do której napisał jej 17-letni przyjaciel, którego imienia i nazwiska jeszcze nie zdołaliśmy ustalić. Wiadomo, że był wówczas na froncie – informuje Jakub Bornus, wójt Gminy Braniewo.

Wspomniana Urszula przeżyła wojnę i nawet odwiedziła Braniewo całkiem niedawno, bo w 2018 roku. Była tu wraz z synem. Niestety w 2019 roku umarła.

Trwa ustalanie szczegółów i dalszych losów autora oraz adresatki listów, które na swoje odkrycie czekały 80 lat.

Flagi państw. Czy rozpoznasz państwo po fladze? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Spójrz na flagę i powiedz, jakie to państwo:
Flagi państw