Odnaleziono miłosne listy z czasów II wojny światowej. Kto je napisał? [ZDJĘCIA]

2020-11-12 11:56

W budynku Urzędu Gminy w Braniewie, pod wymienianym progiem drzwi, odnaleziono niemieckie listy pochodzące z czasów drugiej wojny światowej. Urzędnicy zawiadomili o znalezisku Muzeum Ziemi Braniewskiej i rozpoczęło się wspólne odkrywanie tajemnicy sprzed lat. Więcej o tym czytaj na ESKA Braniewo.

Odnaleźli list zakopany ponad 30 lat temu

Na odkrycie czekały 80 lat. Znaleziono je przypadkiem, podczas naprawy starych drzwi i drewnianego progu w jednym z pomieszczeń w Urzędzie Gminy przy ul. Moniuszki 5 w Braniewie. To stary, przedwojenny budynek. Listy i znaleziona wraz z nimi pocztówka napisane były w języku staroniemieckim w 1941 roku. Wójt i urzędnicy postanowili wyjaśnić tajemnice sprzed lat.

Dlaczego i przed kim ktoś ukrył dwa listy i pocztówkę pod progiem?

W budynku obecnego Urzędu Gminy przy ul. Moniuszki 5 w Braniewie przed II wojną światową mieszkali miejscowi nauczyciele. Mieszkanie na drugim piętrze, w którym znaleziono list, zajmowała rodzina Wien. Ojciec rodziny Anton Wien (1884-1951) był profesorem w braniewskim gimnazjum. Uczył języków: angielskiego i francuskiego.

Adresatką listów była córka profesora miejscowego gimnazjum

- Listy miały charakter listów miłosnych. Ich adresatką była 16 -letnia Urszula, do której napisał jej 17-letni przyjaciel, którego imienia i nazwiska jeszcze nie zdołaliśmy ustalić. Wiadomo, że był wówczas na froncie – informuje Jakub Bornus, wójt Gminy Braniewo.

Wspomniana Urszula przeżyła wojnę i nawet odwiedziła Braniewo całkiem niedawno, bo w 2018 roku. Była tu wraz z synem. Niestety w 2019 roku umarła.

Trwa ustalanie szczegółów i dalszych losów autora oraz adresatki listów, które na swoje odkrycie czekały 80 lat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE