Odwrócą wyrok TK z 2020 roku? Trzecia Droga złożyła w Sejmie projekt ustawy ws. aborcji

i

Autor: Freepik

polityka

Odwrócą wyrok TK z 2020 roku? Trzecia Droga złożyła w Sejmie projekt ustawy ws. aborcji

2024-02-23 12:42

Trzecia Droga (PSL i Polska2050) złożyła w Sejmie projekt ustawy w sprawie aborcji; odwraca on - jak mówili politycy tej koalicji - "haniebny wyrok TK z 2020 r., po którym Polki i Polacy wyszli na ulicę i powiedzieli - dość". Politycy TD zapowiedzieli też wniosek dot. referendum w tej sprawie.

O złożeniu projektu ws. aborcji politycy Trzeciej Drogi poinformowali w piątek na konferencji prasowej w Sejmie. "Dla naszej koalicji bardzo ważnym jest, żeby odwrócić ten haniebny wyrok TK z 2020 roku, po którym Polki i Polacy wyszli na ulicę i powiedzieli - dość" - mówili.

Wiceprezes PSL, posłanka Urszula Pasławska zaznaczyła, że 15 października Polacy zagłosowali na Trzecią Drogą licząc, że "będziemy skuteczni". "Dlatego składamy skuteczny projekt, który znajdzie - w naszej ocenie - poparcie różnych środowisk i ma szanse na to, aby szybko wejść w życie" - podkreśliła posłanka. Dodała, że będzie to "pierwszy etap upodmiotowienia praw kobiet, które przez ostatnie osiem lat były niszczone".

"Jeżeli ktoś ma lepszy sposób na to, aby szybko zliberalizować prawo aborcyjne, aby szybko wprowadzić w życie przepisy niwelujące przepisy wyroku TK z 2020 roku, to jesteśmy gotowi o tym rozmawiać, ale prawda jest taka, że tylko ustawa ratunkowa, ustawa kompromisowa ma szanse w tym momencie wejść w życie" - powiedziała Pasławska.

Szef klubu Polska2050 Mirosław Suchoń wskazał, że mniej więcej rok temu Trzecia Droga opublikowała listę wspólnych spraw, gdzie zobowiązała się do realizacji konkretnych punktów. "I ten projekt ustawy, który dzisiaj przedstawiamy, jest elementem realizacji naszego zobowiązania" - podkreślił Suchoń.

"Zgodnie z naszym zobowiązaniem we wspólnej liście spraw przygotowywany jest wniosek dotyczący przeprowadzenia referendum" - dodał.

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r.

Sonda
Czy aborcja w Polsce ze względu na ciężkie wady płodu powinna być legalna?
''Niektórych konkretów nie da się zrealizować w 100 dni!'' - Marcin Józefaciuk