Pożegnanie X zmiany PKW Łotwa w Braniewie

i

Autor: arch. 9BBKPanc. Misja w Republice Łotewskiej potrwa pół roku.

Pożegnanie X zmiany PKW Łotwa w Braniewie

2021-12-16 6:26

Na misję wyjadą w styczniu 2022 roku, ale zanim to nastąpi będą musieli przejść kwarantannę. Dlatego już w środę, 15 grudnia w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej odbyła się uroczystość pożegnania żołnierzy X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej.

X zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Łotwa” została utworzona na bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Żołnierze z Braniewa wyjadą na Łotwę już po raz szósty. Zastąpią tam żołnierzy IX zmiany PKW, która również została utworzona na bazie 9 brygady.

- Jako wasz dowódca i przełożony jestem przekonany i głęboko wierzę w to, że sprostacie temu wyzwaniu i wykonacie postawione przed Wami zadania mandatowe, dając tym samym gwarancję realizacji zobowiązań podjętych przez państwo Polskie wobec naszych sojuszniczych partnerów – powiedział w swoim przemówieniu płk Grzegorz Barabieda, dowódca 9BBKPanc.

Polska i sojusznicy

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie funkcjonuje w strukturze wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, pod dowództwem kanadyjskim. W grupie oprócz Kanadyjczyków i Polaków służą przedstawiciele: Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii.

- Niebawem wyruszacie w rejon misji, aby wspólnie z naszymi sojusznikami, realizować zadania w operacji wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Operacji, która realizowana jest wskutek decyzji podjętych w 2016 roku podczas szczytu NATO w Warszawie – mówił do żołnierzy gen. bryg. Wojciech Ziółkowski, reprezentujący dowódcę generalnego RSZ i dowódcę 16DZ.

Służba na Łotwie

Misja w Republice Łotewskiej potrwa pół roku. Większość z wyjeżdżających żołnierzy już tam była, chociaż są i tacy, którzy jadą na Łotwę i na misję po raz pierwszy. Dowódcą kontyngentu został mjr Wojciech Tuchalski z 9BBKPanc., który na łotewskiej misji był już dwa razy. Za każdym razem brygada z Braniewa kierowała na Łotwę pododdział w sile kompani czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowią: czołgi PT-91 i wozy dowodzenia.

- Zaangażowanie w misję przywracania i utrzymania pokoju to jedno z najważniejszych wyzwań przed jakimi stają współczesne siły zbrojne. (…) Siły skierowane do pełnienia tej misji mają za zadanie odstraszać potencjalnych agresorów oraz być w gotowości do podjęcia działań przeciw hybrydowych i bojowych, mających na celu utrzymanie integralności terytorialnej wschodniej flanki NATO – mówił płk Mariusz Marut, który w Braniewie w imieniu Dowódcy Operacyjnego RSZ podpisał protokół o przekazaniu komponentu PKW przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwu Operacyjnemu RSZ.

Uroczystości pożegnania żołnierzy towarzyszyła Orkiestra Wojskowa z Elbląga. Zbiórkę na placu apelowym 9 brygady zakończyła defilada, po której żołnierze i zaproszeni goście wzięli udział w spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w Klubie 9BBKPanc.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

EskaROCK LIVE! - wywiad - Organek

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?