Prawie 12 tysięcy fikcyjnych oświadczeń dla cudzoziemców

2021-09-27 9:27

Trzech mężczyzn w wieku 25, 41 i 57 lat oraz 35-letnią kobietę zatrzymali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Elblągu. Osoby te w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przestępczym sposobem ułatwiały cudzoziemcom legalizację pobytu wbrew przepisom na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Postępowanie w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Elblągu.

Funkcjonariusze ustalili, że w okresie od września ubiegłego roku w powiatowych urzędach pracy w woj. warmińsko – mazurskim, mazowieckim, opolskim i dolnośląskim przedłożonych zostało nie mniej niż 11 790 oświadczeń o zamiarze powierzenia cudzoziemcom pracy. Podczas przeszukań miejsc zatrzymania, pracy oraz zamieszkania kobiety i mężczyzn strażnicy graniczni zabezpieczyli dokumentację firm, które w zamian za zyski ułatwiały cudzoziemcom legalizację pobytu w Polsce, mienie należące do zatrzymanych, a także ukryte pod materacem łóżka w jednym z pomieszczeń 50 tys. zł i 210 tys. euro. Łączna wartość ujawnionej gotówki wynosi przeszło 1 mln zł. 

Zatrzymani usłyszeli już zarzut popełnienia przestępstwa z art. 264a § 1: „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, umożliwia lub ułatwia innej osobie pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Po złożeniu wyjaśnień przez podejrzanych prokurator zastosował wobec kobiety oraz dwóch mężczyzn wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i poręczenia majątkowe. Wobec 57-letniego mężczyzny, na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Elblągu zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Funkcjonariuszy z Elbląga wspierali w działaniach strażnicy graniczni z Nadwiślańskiego, Śląskiego i Nadodrzańskiego Oddziału SG. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Nietypowa kradzież w sklepie elektronicznym
Sonda
Czy jesteś za likwidacją 500 plus?