Przeszukują poniemieckie „ziemianki” wojskowe. Udało się znaleźć prawdziwe skarby! [FOTO]

2021-03-23 23:20

Poszukiwacze historii z Warmińskiej Grupy Eksploracyjnej odnaleźli i przeszukali poniemieckie ziemianki z czasów II wojny światowej. By dostać się do środka, użyli koparki. Skarby znajdowały się kilka metrów pod ziemią w jednym z podbraniewskich lasów.

Poszukiwacze wpadli na trop ziemianek w ubiegłym roku. Zanim zaczęli je odkopywać, musieli załatwić wymagane pozwolenia i formalności. Na razie nie zdradzają miejsca, w którym pracowali, bo zamierzają tam jeszcze wrócić. Zdradzili nam natomiast i pokazali, jakie skarby odnaleźli. Są to m.in. nieśmiertelniki, hełmy, manierki, garnki, noże, butelki, amunicja. Był też portfel, zegarek, szczoteczka do zębów oraz porcelana sygnowana napisem „Hotel Reichshof” - wymienia Norbert Ogiński, założyciel grupy. Te wszystkie skarby zostaną teraz dokładnie opisane, a o ich losie zadecyduje konserwator zabytków.

Warmińska Grupa Eksploracyjna ma na swoim koncie kilka ważnych znalezisk. Najgłośniejsze to odkrycie z 2020 roku. W lesie pod Braniewem znaleziono wówczas szczątki wraku rosyjskiego samolotu bombowego z czasów II wojny światowej. Pisaliśmy o tym w październiku ub. roku.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Raport z anteny 24.03, godz.10

Na którym kontynecie leżą te miasta?

Pytanie 1 z 10
Na jakim kontynencie leży Moskwa?