Dla nich II wojna światowa to nie tylko historia. Oni wciąż zbierają niebezpieczne pozostałości po walkach toczących się ponad 77 lat temu na obecnych ziemiach północnej Polski. Tylko w tym roku (2022) od stycznia do października żołnierze z patrolu saperskiego 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej zrealizowali 200 zgłoszeń, w czasie których podjęli i zneutralizowali różnego rodzaju przedmioty wybuchowe i niebezpieczne (PWiN).
Ludzie o stalowych nerwach
Saperzy z Braniewa swoje dwusetne zgłoszenie interwencyjne z podjęcia niebezpiecznych pamiątek otrzymali 10 października 2022 roku. W Lubnowie (gm. Braniewo) patrol saperski podjął 14 granatów moździerzowych kal. 82 mm i 8 granatów ręcznych. Niewybuchy są produkcji radzieckiej i pochodzą z okresu II Wojny Światowej.
Znalazłeś, nie dotykaj!
Niewybuchy są bardzo niebezpieczne. Dlatego, w przypadku znalezienia pamiątek wojny, zwanych potocznie "zardzewiałą śmiercią", w żadnym wypadku nie wolno ich dotykać. Miejsce znalezienia niewybuchu należy wyraźnie oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich i zgłosić zdarzenie na policję.
"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"