Saperzy z Braniewa walczą z „zardzewiałą śmiercią”

i

Autor: arch. 9BBKPanc. Niewybuchy są bardzo niebezpieczne.

Saperzy z Braniewa walczą z „zardzewiałą śmiercią”

2022-10-11 8:19

Saperzy z Braniewa to ludzie o „stalowych nerwach”. Każdego dnia wzywani są do usuwania wciąż odnajdywanych niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej. Tylko w tym roku zrealizowali już 200 takich interwencji.

Dla nich II wojna światowa to nie tylko historia. Oni wciąż zbierają niebezpieczne pozostałości po walkach toczących się ponad 77 lat temu na obecnych ziemiach północnej Polski. Tylko w tym roku (2022)  od stycznia do października  żołnierze z patrolu saperskiego 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej zrealizowali 200 zgłoszeń, w czasie których podjęli i zneutralizowali różnego rodzaju przedmioty wybuchowe i niebezpieczne (PWiN).

Ludzie o stalowych nerwach

Saperzy z Braniewa swoje dwusetne zgłoszenie interwencyjne z podjęcia niebezpiecznych pamiątek otrzymali 10 października 2022 roku. W Lubnowie (gm. Braniewo) patrol saperski podjął 14 granatów moździerzowych kal. 82 mm i 8 granatów ręcznych. Niewybuchy są produkcji radzieckiej i pochodzą z okresu II Wojny Światowej.

Znalazłeś, nie dotykaj!

Niewybuchy są bardzo niebezpieczne. Dlatego, w przypadku znalezienia pamiątek wojny, zwanych potocznie "zardzewiałą śmiercią", w żadnym wypadku nie wolno ich dotykać. Miejsce znalezienia niewybuchu należy wyraźnie oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich i zgłosić zdarzenie na policję.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Jak ogrzewać dom energią elektryczną? 7 sposobów. Z węgla na prąd
Sonda
Czy obchodzisz Halloween?