Terytorialsi rosną w siłę. W jednostce w Braniewie ostatnie szkolenie  w tym roku

i

Autor: Zdjęcia- 4W-MBOT. Terytorialsi rosną w siłę. W jednostce w Braniewie ostatnie szkolenie w tym roku

Terytorialsi rosną w siłę. W jednostce w Braniewie ostatnie szkolenie w tym roku

2022-12-06 11:07

Ponad 130 osób rozpoczęło szkolenie podstawowe w Braniewie, tym razem wyjątkowo w systemie hybrydowym. Zajęcia będą się odbywały w wybrane weekendy grudnia i stycznia i dopiero na przełomie stycznia i lutego odbędzie się szkolenie obejmujące łącznie 10 dni.

Przypomnijmy, że szkolenie podstawowe w WOT tradycyjnie trwa 16 dni, jednak ta „szesnastka” różni się od innych tym, że nie jest prowadzona jednym „ciągiem”. Pierwsze dwa dni szkoleniowe już za nami, kolejne dwa – w najbliższy weekend (10/11 grudnia), następne dwa w styczniu i dopiero na przełomie stycznia i lutego – szkolenie obejmujące łącznie 10 dni. 20 stycznia w Morągu ruszy kolejne szkolenie w ramach „Ferii z WOT” już w trybie ciągłym. Obie kompanie szkolne zakończą szkolenie 4 lutego 2023 roku uroczystą przysięgą wojskową w 43 Braniewskim Batalionie Lekkiej Piechoty. Szkolenie wyrównawcze, które rozpoczęło się w pierwszy grudniowy weekend zakończy się pod koniec stycznia.

- Po szkoleniu żołnierze trafią do swoich macierzystych batalionów w Olsztynie, Ełku, Giżycku, Braniewie i Morągu i tak naprawdę tutaj rozpoczną właściwą, trwającą 3 lata formację. W jej trakcie ukończą szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały. Po tym osiągną status „combat ready”, czyli pełną gotowość bojową. Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły liczebnością 35 tys. żołnierzy. To ważny krok na drodze osiągania zdolności operacyjnych formacji, dla której na tym etapie budowy właśnie nasycanie personelem jest jednym z najważniejszych zadań. Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią ponad 20% formacji. W 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy blisko 10 % wszystkich terytorialsów” - informuje st. szer. Sabina Mazurek z zespołu prasowego 4W-MBOT. 

Minister Czarnek wprost skomentował doniesienia o "premii" dla piłkarzy: Zasłużyli na pochwałę, ale 30 mln to byłby jednak, przepraszam, ale skandal

Quiz. Jak dobrze znasz przysłowia świąteczne

Pytanie 1 z 8
Kiedy Gody jasne, to: