Przez szesnaście dni szkolili się w Kompanii Szkolnej w Braniewie, ucząc się taktyki, posługiwania bronią, strzelania, zakładania maski przeciwgazowej i jej właściwego użycia, poruszania się w terenie z wykorzystaniem busoli, czy udzielania pomocy medycznej na polu walki. Nie zabrakło zajęć z czytania map i wyznaczania kierunków marszu, a także obsługi radiostacji.
Na zakończenie przystąpili do pętli taktycznej – sprawdzianu, w którym trzeba było pokonać własne słabości, wesprzeć koleżanki i kolegów z sekcji i ukończyć egzamin z jak najlepszym wynikiem.
- Szkolenie nie było łatwe. Nasza determinacja i wytrwałość pomogły nam osiągnąć cel i dziś możemy powiedzieć, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczy chcieć i się nie poddawać. Ważne jest też wsparcie, którego nam nie zabrakło - powiedziała szeregowy Renata Kapuścińska.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe to początek kolejnych wymagających etapów służby. W ciągu trzech lat żołnierze ukończą szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały. Po tym osiągną status „combat ready”, czyli pełną gotowość bojową.
- Dziękuję Wam, żołnierze, że zdecydowaliście się na ten krok. Zapewniam Was i Wasze rodzina, że była to dobra decyzja. Od teraz będziecie mogli z dumą mówić, że jesteście żołnierzami 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, żołnierzami Wojska Polskiego – powiedział podczas uroczystości dowódca brygady w zastępstwie podpułkownik Łukasz Buczkowski. -Pragnę przypomnieć, że nasza jednostka otrzymała tytuł „Przodującego Oddziału Wojska Polskiego” to nie tylko ogromne wyróżnienie – to także świadectwo tego, że nasi nowi żołnierze trafią pod komendę odpowiedzialnych i dobrze wyszkolonych przełożonych – dodał.
Po przysiędze żołnierze rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania. Tym samym zwiększy się liczba żołnierzy pięciu batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach - w Olsztynie, Ełku, Braniewie, Morągu i Giżycku.
Niemal połowa nowych żołnierzy to kobiety. Ponad 35 żołnierzy jest w wieku 20 lat i poniżej. To uczniowie i absolwenci szkół ponadpodstawowych. Większość z nich deklaruje, że wiąże swoją zawodową przyszłość z wojskiem. Interesują się fotografią, motoryzacją, muzyką, podróżami, sportem (m.in. jest zawodnik w biegach długodystansowych, pływaczka, mistrz w aikido, czy też tancerz występujący w turniejach tańca sportowego). Są wśród nich strażacy OSP, ratownik WOPR, nurek, sternik motorowodny, osoby wykonujące zawody medyczne oraz nauczyciele, którzy w sobotę świętowali podwójnie, ponieważ był to Dzień Edukacji Narodowej.
Prawie 40 tysięcy terytorialsów
W Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 38,5 tys. żołnierzy, z czego ponad 3,5 tys. to terytorialsi z Warmii i Mazur. Większość z nich to żołnierze, którzy na co dzień pracujący zawodowo. Na kolejne szkolenie podstawowe w 4W-MBOT, w listopadzie, można jeszcze aplikować. W tym celu należy zgłosić się do brygadowego rekrutera. Kontakt znajduje się na stronie brygady.
Chęć udziału w szkoleniu można również zgłaszać bezpośrednio w Wojskowych Centrach Rekrutacji.
Polecany artykuł: