Kopernik trafił na banknot

i

Autor: fanpejdż Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Kopernik trafił na banknot

społeczne

To gratka dla kolekcjonerów. Kopernik trafił na banknot

2023-07-11 7:40

Trwają obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. By ten szczególny czas nie uległ zapomnieniu, fromborskie muzeum zamówiło emisję specjalnego banknotu o nominale 0 euro, z wizerunkiem Wielkiego Astronoma.

Na przedniej stronie kolekcjonerskiego banknotu widoczny jest fragment obrazu Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem autorstwa Jana Matejki, przedstawiający Mikołaja Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego prywatnej wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku. W tle widoczna jest rycina Fromborka z 1684 roku, autorstwa Krzysztofa Hartknocha z Alt- und neues Preussen (Stare i nowe Prusy).

Banknoty w ilości 5 tysięcy sztuk dostępne są w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. We wrześniu, jeśli nakład nie ulegnie wyczerpaniu, uruchomiona zostanie także sprzedaż wysyłkowa.

- Mamy nadzieję, że „0 Euro”, którego jesteśmy emitentem (dzięki współpracy z Banknoty Pamiątkowe), wzbogaci Państwa kolekcje lub będzie doskonałą pamiątką z wizyty w naszym Muzeum w tym wyjątkowym roku - piszą muzealnicy na swoim fanpejdżu.

Półmetek świętowania za nami

2023 rok został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin Wielkiego Astronoma. Muzealnicy z Fromborka na drugie półrocze także przygotowali mnóstwo atrakcji związanych z obchodami:

- Latem otworzymy dla zwiedzających kolejne przestrzenie muzealne, a dzięki zaproszonym artystom, w naszych wnętrzach i ogrodach rozbrzmiewać będzie muzyka, dyskusje na spotkaniach autorskich, a także rozmowy w trakcie obserwacji nieba. We wrześniu natomiast będziemy świętować 75 urodziny naszego Muzeum - dodają muzealnicy.

Eska Summer City Olsztyn. Impreza na starówce!!

Jak dobrze znasz piosenki o Warszawie? Quiz

Pytanie 1 z 8
W której piosence Maryla Rodowicz śpiewa: "To był maj, pachniała Saska Kępa szalonym, zielonym bzem"?