Kopernik trafił na banknot

i

Autor: fanpejdż Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Kopernik trafił na banknot

społeczne

To gratka dla kolekcjonerów. Kopernik trafił na banknot

2023-07-11 7:40

Trwają obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. By ten szczególny czas nie uległ zapomnieniu, fromborskie muzeum zamówiło emisję specjalnego banknotu o nominale 0 euro, z wizerunkiem Wielkiego Astronoma.

Na przedniej stronie kolekcjonerskiego banknotu widoczny jest fragment obrazu Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem autorstwa Jana Matejki, przedstawiający Mikołaja Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego prywatnej wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku. W tle widoczna jest rycina Fromborka z 1684 roku, autorstwa Krzysztofa Hartknocha z Alt- und neues Preussen (Stare i nowe Prusy).

Banknoty w ilości 5 tysięcy sztuk dostępne są w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. We wrześniu, jeśli nakład nie ulegnie wyczerpaniu, uruchomiona zostanie także sprzedaż wysyłkowa.

- Mamy nadzieję, że „0 Euro”, którego jesteśmy emitentem (dzięki współpracy z Banknoty Pamiątkowe), wzbogaci Państwa kolekcje lub będzie doskonałą pamiątką z wizyty w naszym Muzeum w tym wyjątkowym roku - piszą muzealnicy na swoim fanpejdżu.

Półmetek świętowania za nami

2023 rok został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin Wielkiego Astronoma. Muzealnicy z Fromborka na drugie półrocze także przygotowali mnóstwo atrakcji związanych z obchodami:

- Latem otworzymy dla zwiedzających kolejne przestrzenie muzealne, a dzięki zaproszonym artystom, w naszych wnętrzach i ogrodach rozbrzmiewać będzie muzyka, dyskusje na spotkaniach autorskich, a także rozmowy w trakcie obserwacji nieba. We wrześniu natomiast będziemy świętować 75 urodziny naszego Muzeum - dodają muzealnicy.

Eska Summer City Olsztyn. Impreza na starówce!!

Jak dobrze znasz piosenki o Warszawie? Quiz

Pytanie 1 z 8
W której piosence Maryla Rodowicz śpiewa: "To był maj, pachniała Saska Kępa szalonym, zielonym bzem"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE