To na jego cześć miasto Melzak otrzymało nazwę Pieniężno

i

Autor: arch. UM Pieniężno Delegacja z Pieniężna w towarzysztwie przedstawicieli środowisk dziennikarskich, złożyli kwiaty i wieńce na grobie Seweryna Pieniężnego.

To na jego cześć miasto Melzak otrzymało nazwę Pieniężno

2021-02-25 23:51

25 lutego 2021 r. mija 131. rocznica urodzin Seweryna Pieniężnego - dziennikarza, redaktora i wydawcy "Gazety Olsztyńskiej". Był wybitnym Warmiakiem, patriotą, działaczem społeczno - oświatowym, człowiekiem wiernym wartościom, konsekwentnie dążącym do celu. Na cześć Seweryna Pieniężnego miasto Melzak otrzymało w 1947 r. nazwę Pieniężno.

Seweryn Pieniężny urodził się 25 lutego 1890 r. w Olsztynie. W 1910 r. rozpoczął działalność w Polsko - Katolickim Towarzystwie Ludowym "Zgoda" w Olsztynie, pełnił rolę delegata Warmii na sejm dzielnicowy w Poznaniu. Aktywnie działał w Komitecie Centralnym Związku Polaków w Prusach Wschodnich. Brał udział w I wojnie światowej. Od 1818 r. kierował redakcją "Gazety Olsztyńskiej". Działał również w zarządzie Banku Ludowego w Olsztynie oraz w Polskim Stowarzyszeniu Katolickim w Barczewie. We wrześniu 1939 r. w redakcji "Gazety Olsztyńskiej" został aresztowany przez gestapo. W lutym 1940 r. dotkliwie pobity i rozstrzelany w obozie koncentracyjnym KZ Hohenbruch.

24 lutego 2021r. w 81. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego delegacja z Pieniężna, przedstawiciele Oddziału Warmińsko- Mazurskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy RP złożyli kwiaty i wieńce na grobie Seweryna Pieniężnego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Niezapomniani. Grób Krystyny Feldman

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?