W Krakowie wnikliwie przebadali  obraz z Fromborka

i

Autor: arch. ASP/WKiRDS w Krakowie Były to pierwsze tak szeroko zakrojone działania w historii tego obiektu.

W Krakowie wnikliwie przebadali obraz z Fromborka

2021-01-26 23:58

Badania prowadzone przez Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie j dotyczyły jednego z najcenniejszych obrazów gotyckich w Polsce – tonda kanonika Bartłomieja Boreschowa z Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja we Fromborku.

Badania dotyczyły tonda kanonika Bartłomieja Boreschowa (ok. 1426 r.) z Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja we Fromborku. Jak poinformował WKiRDS - prace konserwatorskie prowadzone od połowy września do grudnia 2020 roku były pierwszymi tak szeroko zakrojonymi działaniami w historii tego obiektu. Po raz pierwszy wykonano zdjęcia rentgenowskie, badanie makroskanerem fluorescencji rentgenowskiej (MA-XRF), zdjęcia w podczerwieni, luminescencji wywołanej promieniowaniem UV, zdjęcia sodowe, przekroje boczne, badania pigmentów i spoiw, analizy SEM, badania dendrologiczne i dendrochronologiczne. Wyniki tych spektakularnych badań, dzięki którym udało się odkryć wiele nieznanych dotychczas informacji na temat obiektu, zostaną opublikowane wkrótce w literaturze naukowej.

Badaniami kierowała dr hab. Małgorzata Nowalińska we współpracy z dr hab. Anną Sękowską. Analizy wykonano w Zakładzie Chemii i Fizyki Konserwatorskiej Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (zespół analityków: dr Maria Goryl, dr Maria Rogóż, dr Łucja Rodzik-Czałka, mgr inż. Anna Mikołajska, dr Barbara Leszczyńska, mgr Kamila Zielińska, Paweł Gąsior – ASP w Krakowie, laboratorium fizyko-chemiczne; dr. hab. inż. Bartłomiej Bednarz – Akademia Rolnicza w Krakowie; opracowanie z zakresu historii sztuki – Ks. dr Szymon Tracz).

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Spacer po Leśmianowskim Szlaku Literackim w Zamościu z okazji 144.rocznicy urodzin Bolesław Leśmiana

Kultowe teksty z Gwiezdnych Wojen. Jesteś fanem sagi? 10/10 to obowiązek

Pytanie 1 z 10
Która postać z Gwiezdnych Wojen wypowiedziała tę kwestię: "Więc tak oto ginie demokracja. Podczas aplauzu tłumów"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE