W Krakowie wnikliwie przebadali  obraz z Fromborka

i

Autor: arch. ASP/WKiRDS w Krakowie Były to pierwsze tak szeroko zakrojone działania w historii tego obiektu.

W Krakowie wnikliwie przebadali obraz z Fromborka

2021-01-26 23:58

Badania prowadzone przez Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie j dotyczyły jednego z najcenniejszych obrazów gotyckich w Polsce – tonda kanonika Bartłomieja Boreschowa z Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja we Fromborku.

Badania dotyczyły tonda kanonika Bartłomieja Boreschowa (ok. 1426 r.) z Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja we Fromborku. Jak poinformował WKiRDS - prace konserwatorskie prowadzone od połowy września do grudnia 2020 roku były pierwszymi tak szeroko zakrojonymi działaniami w historii tego obiektu. Po raz pierwszy wykonano zdjęcia rentgenowskie, badanie makroskanerem fluorescencji rentgenowskiej (MA-XRF), zdjęcia w podczerwieni, luminescencji wywołanej promieniowaniem UV, zdjęcia sodowe, przekroje boczne, badania pigmentów i spoiw, analizy SEM, badania dendrologiczne i dendrochronologiczne. Wyniki tych spektakularnych badań, dzięki którym udało się odkryć wiele nieznanych dotychczas informacji na temat obiektu, zostaną opublikowane wkrótce w literaturze naukowej.

Badaniami kierowała dr hab. Małgorzata Nowalińska we współpracy z dr hab. Anną Sękowską. Analizy wykonano w Zakładzie Chemii i Fizyki Konserwatorskiej Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (zespół analityków: dr Maria Goryl, dr Maria Rogóż, dr Łucja Rodzik-Czałka, mgr inż. Anna Mikołajska, dr Barbara Leszczyńska, mgr Kamila Zielińska, Paweł Gąsior – ASP w Krakowie, laboratorium fizyko-chemiczne; dr. hab. inż. Bartłomiej Bednarz – Akademia Rolnicza w Krakowie; opracowanie z zakresu historii sztuki – Ks. dr Szymon Tracz).

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Spacer po Leśmianowskim Szlaku Literackim w Zamościu z okazji 144.rocznicy urodzin Bolesław Leśmiana

Kultowe teksty z Gwiezdnych Wojen. Jesteś fanem sagi? 10/10 to obowiązek

Pytanie 1 z 10
Która postać z Gwiezdnych Wojen wypowiedziała tę kwestię: "Więc tak oto ginie demokracja. Podczas aplauzu tłumów"?