Braniewo określano niegdyś Atenami Północy. Na kartach historii zapisało się jako jeden z ważniejszych ośrodków szkolnictwa i nauki w Polsce. W średniowieczu zaliczane było do miast morskich, stanowiąc dla całej Warmii okno na świat. Miasto pośredniczyło w całym warmińskim handlu zagranicznym, posiadało też prawo składu.W połowie XIV wieku zostało włączone do słynnego związku miast portowych Hanzy, a wypływające statki docierały do portów w Anglii, Szwecji, Danii i Holandii.
Braniewo to pierwsza stolica Warmii i jedno z najstarszych miast w Polsce. Jego początki sięgają 1240 roku, kiedy to Krzyżacy wybudowali drewnianą warownię. W 1254 roku osada otrzymała prawa miejskie, a po odbudowie zniszczeń spowodowanych powstaniem pruskim, trzydzieści lat później Braniewo ponownie otrzymało przywilej lokacyjny.
Bogata historia miasta przyciągnęła do grodu nad Pasłęką realizatorów programu podróżniczego "Zakochaj się w Polsce" - telewizyjnej serii podróżniczej, popularyzującej wiedzę o kraju nad Wisłą. W programie aktor Tomasz Bednarek odwiedza różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi.
W najbliższym odcinku relacja z grodu nad Pasłęką. Nie zabraknie m.in. ujęć z otwartej niedawno wieży bramnej. Braniewski odcinek programu podróżniczego „Zakochaj się w Polsce" zostanie wyemitowany w niedzielę, 22 listopada, o godz. 8.30.