Warto skorzystać z tych rad – jak nie zgubić się w lesie?

i

Autor: arch. Lasy Państwowe W lesie charakterystycznymi punktami są białe słupki z numerami tzw. oddziałów.

Warto skorzystać z tych rad – jak nie zgubić się w lesie?

2022-09-09 14:59

Sezon na grzybobranie sprawia, że mieszkańcy powiatu braniewskiego chętnie i często odwiedzają okoliczne lasy. Leśnicy, policjanci, strażacy apelują o rozsądek podczas takich wędrówek, bo w lesie łatwo się zgubić.

Każdego roku mundurowi otrzymują zgłoszenia, zwłaszcza o osobach starszych, które straciły orientację w terenie. Przekonanie o doskonałej znajomości terenu, obszaru leśnego bardzo często jest zgubne. Warto, aby osoba wybierająca się do lasu zostawiła dla bliskich, sąsiadów informacje dokąd idzie i o której wróci.

Na grzyby "z głową"

W trakcie grzybobrania warto nie tylko wpatrywać się w ściółkę, ale również obserwować las i zapamiętać charakterystyczne punkty terenowe. W przypadku zgubienia się warto wytężyć słuch. Być może w okolicy jest ruchliwa szosa i usłyszymy odgłos pojazdów. A przede wszystkim nie panikować tylko iść leśną drogą przed siebie. W Polsce nie ma syberyjskich tajg, więc prędzej czy później dojdziemy albo do wsi, albo do utwardzonej drogi.

Warto mieć przy sobie telefon

W dobie powszechnej elektroniki powinno się mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby w razie czego móc wezwać pomoc. Nowoczesne telefony mają moduł GPS, który należy włączyć i zaznaczyć pozycję wyjściową. W przypadku zabłądzenia GPS wskaże nam właściwą trasę powrotną. Pomocna może być również aplikacja na telefon o nazwie mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach), która umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach. Działa też w trybie offline, więc można w niej zapisać planowaną trasę, co pomoże potem wrócić do puntu wyjścia.

Charakterystyczne punkty

W lesie charakterystycznymi punktami są białe słupki oddziałowe z numerami oddziałów, zazwyczaj znajdujące się na skrzyżowaniach dróg. Jeśli ktoś się zgubi i zatelefonuje na policję, to po numerach takiego słupka służby szybko go znajdą. Aby ułatwić  służbom mundurowym odnalezienie nas w lesie warto zatrzymać się przy jakimś charakterystycznym punkcie (np. kapliczce, ambonie myśliwskiej), słupku oddziałowym lub stosie ściętych drzew (na każdej kłodzie powinna znajdować się czerwona tabliczka do ewidencji drewna z unikalnym numerem, na podstawie którego leśnicy szybko ustalą nasze położenie).

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Barwy szczęścia. Tragiczny wypadek Klary. Tak się skończy polowanie na Pyrkę po premierze erotycznej powieści
Sonda
Który środek lokomocji preferujesz?