Warto skorzystać z tych rad – jak nie zgubić się w lesie?

i

Autor: arch. Lasy Państwowe W lesie charakterystycznymi punktami są białe słupki z numerami tzw. oddziałów.

Warto skorzystać z tych rad – jak nie zgubić się w lesie?

2022-09-09 14:59

Sezon na grzybobranie sprawia, że mieszkańcy powiatu braniewskiego chętnie i często odwiedzają okoliczne lasy. Leśnicy, policjanci, strażacy apelują o rozsądek podczas takich wędrówek, bo w lesie łatwo się zgubić.

Każdego roku mundurowi otrzymują zgłoszenia, zwłaszcza o osobach starszych, które straciły orientację w terenie. Przekonanie o doskonałej znajomości terenu, obszaru leśnego bardzo często jest zgubne. Warto, aby osoba wybierająca się do lasu zostawiła dla bliskich, sąsiadów informacje dokąd idzie i o której wróci.

Na grzyby "z głową"

W trakcie grzybobrania warto nie tylko wpatrywać się w ściółkę, ale również obserwować las i zapamiętać charakterystyczne punkty terenowe. W przypadku zgubienia się warto wytężyć słuch. Być może w okolicy jest ruchliwa szosa i usłyszymy odgłos pojazdów. A przede wszystkim nie panikować tylko iść leśną drogą przed siebie. W Polsce nie ma syberyjskich tajg, więc prędzej czy później dojdziemy albo do wsi, albo do utwardzonej drogi.

Warto mieć przy sobie telefon

W dobie powszechnej elektroniki powinno się mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby w razie czego móc wezwać pomoc. Nowoczesne telefony mają moduł GPS, który należy włączyć i zaznaczyć pozycję wyjściową. W przypadku zabłądzenia GPS wskaże nam właściwą trasę powrotną. Pomocna może być również aplikacja na telefon o nazwie mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach), która umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach. Działa też w trybie offline, więc można w niej zapisać planowaną trasę, co pomoże potem wrócić do puntu wyjścia.

Charakterystyczne punkty

W lesie charakterystycznymi punktami są białe słupki oddziałowe z numerami oddziałów, zazwyczaj znajdujące się na skrzyżowaniach dróg. Jeśli ktoś się zgubi i zatelefonuje na policję, to po numerach takiego słupka służby szybko go znajdą. Aby ułatwić  służbom mundurowym odnalezienie nas w lesie warto zatrzymać się przy jakimś charakterystycznym punkcie (np. kapliczce, ambonie myśliwskiej), słupku oddziałowym lub stosie ściętych drzew (na każdej kłodzie powinna znajdować się czerwona tabliczka do ewidencji drewna z unikalnym numerem, na podstawie którego leśnicy szybko ustalą nasze położenie).

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Barwy szczęścia. Tragiczny wypadek Klary. Tak się skończy polowanie na Pyrkę po premierze erotycznej powieści
Sonda
Który środek lokomocji preferujesz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE