Część przestrzeni zajmuje osiem posterów, na których umieszczono informacje dotyczące historii Muzeum i jego szerokiej działalności, a także listę kierowników i dyrektorów oraz lata, w których kierowali instytucją.
Wystawa ukazuje także zabytki oraz obiekty, które znajdowały się na pierwszej wystawie poświęconej Kopernikowi zorganizowanej w 1948 roku. To m.in. gipsowe projekty pomnika Mikołaja Kopernika, plansze ścienne K. Knothego, ukazujące układ Ptolemeusza, Kopernika i Tycho de Brahe, wydruk planszy z mapą nieba północnego wg J. Januszowskiego, kopie fotograficzne porterów i przyrządów astronomicznych, a także kilka zabytków rzemiosła przekazanych do zbiorów przez Komitet Fromborski.
W Muzeum zachowała się gablota z pierwszej wystawy, w której umieszczono dokumenty związane z przynależnością Muzeum do kolejnych instytucji: Związku Historyków Sztuki i Kultury, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie i podległości do ówczesnego Muzeum Mazurskiego w Olsztynie. Są tam również zapiski pierwszego kierownika i kustosza muzeum Ottona Ślizienia.
Wystawa mieści się na drugim piętrze Gmachu Głównego Muzeum i będzie udostępniana do 19 lutego 2024 r.
Polecany artykuł: