Wzruszająca wizyta u braniewskich czołgistów

2021-07-22 7:35

9 Braniewską Brygadę Kawalerii Pancernej odwiedził 13-letni Nicolas Mankiewicz z Podlasia. Chłopak jest nieuleczalnie chory. Ma wrodzoną wadę mięśni ( miopatię typu multiminicore), która uniemożliwia mu normalny rozwój fizyczny. Ma kłopoty z poruszaniem się. Jednostkę wojskową odwiedził z rodzicami, którzy na co dzień pomagają mu żyć.

Nicolas uczy się w Szkole Podstawowej w Zambrowie. Interesuje się m.in. historią i wojskiem. Braniewo i okolice zwiedza w ramach wakacyjnej wyprawy z rodzicami. Wizyta w 9 brygadzie była dla niego miłą niespodzianką. Dzięki zgodzie dowódcy 9BBKPanc. i wsparciu taty udało mu się wdrapać na jeden z czołgów – pomników, które stoją przy bramie głównej jednostki. Tam zrobił sobie pamiątkowe fotki, którymi będzie mógł się pochwalić swoim rówieśnikom po powrocie z wakacji.

Na tym wizyta się jednak nie skończyła

Nicolas miał okazję spotkać się i porozmawiać z żołnierzami 9 brygady. Na zakończenie otrzymał od nich pamiątkowy beret.

- Brak mi słów – mówił dziękując za okazaną gościnę. Powiedział, że jak żołnierz codziennie walczy na swoim froncie. - Walczę z chorobą, ze swoimi słabościami. Chcę być jak najdłużej sprawny i nie poddaję się.

Na chorobę Nicolasa nie ma lekarstwa

Jedynym rozwiązaniem na utrzymanie względnej sprawności jest ciągła i kosztowna rehabilitacja. Historia i los Nicolasa wzruszył jednego z oficerów 9BBKPanc., który podarował chłopakowi hełmofon czołgisty.

- To hełmofon, który służył mi przez wiele lat. Możesz go wystawić na licytację, która pomoże zdobyć Ci środki finansowe na leczenie. Wtedy dam Ci nowy – dodał.

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!"

Olimpijskie siostry Daria i Wiktoria Pikulik: Marzyłyśmy o wspólnym starcie na igrzyskach

QUIZ. Wakacyjne hity książkowe. Wiesz kto jest ich autorem? 8/10 punktów to absolutne minimum!

Pytanie 1 z 10
Autorką serii książek o przygodach młodego czarodzieja, Harrego, jest: