Za te pożary  odpowiedzialny jest człowiek

i

Autor: arch. KP PSP Braniewo Wypalanie traw jest przyczyną wielu groźnych pożarów.

Za te pożary odpowiedzialny jest człowiek

2021-04-06 6:21

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie - przekonują strażacy w ramach kampanii "Stop pożarom traw".

Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Wypalanie traw rozpoczęło się na dobre. W sobotę 3 kwietnia około godziny 16.00 strażacy z Braniewa otrzymali zgłoszenie o pożarze suchej trawy, trzciny i pozostałości roślinnych na ulicy Łąkowej w Braniewie w pobliżu ogródków działkowych. Do działań skierowano dwa pojazdy ratownicze z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz strażaków ochotników z OSP Braniewo. Z uwagi na rozmiar pożaru oraz utrudniony dostęp do miejsca ognisk pożaru strażacy gasili ogień z wykorzystaniem podręcznego sprzętu gaśniczego /tlumic/oraz przy użyciu wody. Po około 40 minutach pożar został ugaszony.

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!"

Tarnów - podpalił mieszkanie i skoczył z 9 piętra
Sonda
Czy kiedykolwiek dzwoniłeś pod numer alarmowy?