112 zamiast 998. Trzeba się będzie do tego przyzwyczaić

i

Autor: www.pixabay.com Zmiany, które wprowadzane są w całym kraju, to kolejne usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego.

112 zamiast 998. Trzeba się będzie do tego przyzwyczaić

2021-05-10 6:21

Od 11 maja 2021 roku na terenie powiatu braniewskiego rozpoczyna się proces przełączania numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie na numer 112. Do listopada numer 998 będzie nadal działał obok numeru 112, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia.

Od 11 maja 2021 roku( godz. 12.00), dzwoniąc do Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie na numer 998, usłyszymy komunikat: „Numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora”. To bowiem wtedy rozpocznie się w na terenie powiatu braniewskiego proces przełączania numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie na numer 112.

Zmiany wprowadzane są w całym kraju

Przekazanie informacji bezpośrednio do operatorów numeru alarmowego CPR pozwoli na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. To niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku zdarzeń masowych, np. dużych wypadków drogowych. CPR działa jak swego rodzaju „filtr”: do służb trafiają tylko zgłoszenia wymagające ich interwencji. „Odsiewane” są zgłoszenia niezasadne, czyli fałszywe lub anulowane po rozłączeniu się zgłaszającego podczas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia.

CPR działa jak  „filtr”

Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 998 przez operatorów CPR-ów spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy Państwowej Straży Pożarnej będą otrzymywali z CPR-u tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub środowisko.

Proces przełączania numeru alarmowego 998 do centrów powiadamiania ratunkowego będzie trwał do listopada br. Numer 998 będzie nadal działał obok numeru 112, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

W Braniewie będzie numer stacjonarny

Jednocześnie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie udostępnia dla mieszkańców miasta Braniewa oraz powiatu braniewskiego numer telefonu stacjonarnego (55 – 620 55 50) pod którym będzie można również uzyskać pomoc lub zasięgnąć porady, tak aby nie blokować numeru alarmowego 112. Numer stacjonarny będzie przydatny szczególnie w zdarzeniach, które nie wymagają natychmiastowej obecności straży pożarnej.

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!"

Jakubów. Pożar na plebanii.
Sonda
Czy wygrywamy z koronawirusem?