Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Braniewie podwyżkę uzasadnia wzrostem opłat za emisję dwutlenku węgla, wzrostem cen zakupu opału i wzrostem cen energii elektrycznej.
- Funkcjonowanie naszej Spółki musi być dostosowane do sytuacji gospodarczej kraju. Tak jak i inne przedsiębiorstwa ciepłownicze uczestniczące w europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla , borykamy się z rosnącymi cenami ich zakupu. Zasady i opłaty za korzystanie ze środowiska regulują przepisy unijne, które narzucają określone działania, a niedostosowanie się do nich, związane jest z nałożeniem wysokich kar pieniężnych. Koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla bezpośrednio wpływają na cenę wyprodukowanej energii cieplnej. Stawki na koniec tego roku, trzykrotnie przekraczają opłatę z grudnia ubiegłego roku - podkreśla Prezes Zarządu MPEC sp. z o.o. Jolanta Błażejewska
Obecnie MPEC realizuję budowę systemu kogeneracji, który pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla, w konsekwencji czego opłaty za uprawnienia do emisji mają zostać obniżone.
Polecany artykuł: