Braniewski szpital powiększy się o blok operacyjny

i

Autor: fanpejdż Starostwo Powiatowe w Braniewie Braniewski szpital powiększy się o blok operacyjny

Braniewski szpital powiększy się o blok operacyjny

2022-03-23 8:34

Szpital w Braniewie jest kolejną braniewską placówką – po Szkole Podstawowej nr 5 – która otrzymała dofinansowanie na wykonanie prac związanych z budową bloku operacyjnego. Wszystkie szpitale powiatowe, które były tak jak szpital braniewski na listach rezerwowych, miały dobre projekty i otrzymały dofinansowanie.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin odwiedził Braniewo i spotkał się z prezes Powiatowego Centrum Medycznego sp. z o. o., braniewskim starostą Karolem Motyką i wicestarostą Krzysztofem Kowalskim, aby podpisać umowę na dofinansowanie budowy nowego bloku operacyjnego.

Blok operacyjny, który powstanie przy braniewskim szpitalu, to zupełnie nowy dwukondygnacyjny budynek z podpiwniczeniem, który zostanie dobudowany do już istniejącego. Będzie połączony z nim łącznikiem. W ramach projektu do nowego budynku zostaną przeniesione blok operacyjny z dwoma salami operacyjnymi, oddział chirurgii ogólnej oraz wszystkie pomieszczenia pomocnicze (m.in. diagnostyka i tomograf, którego zakup jest planowany).

Powierzchnia przeznaczona na blok operacyjny wraz z pomieszczeniami pomocniczymi oraz oddział chirurgii ogólnej wynosić będzie 800 m kw.

— Szpital znalazł się na liście rezerwowej, a ponieważ mogliśmy wynegocjować dodatkowe przesunięcia pieniędzy, żeby wesprzeć te listy, to dzięki temu pieniądze mogły trafić do szpitali powiatowych w naszym województwie — mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Wszystkie szpitale powiatowe, które były na listach rezerwowych, miały dobre projekty i uzyskały dofinansowania. Na tej liście znalazł się także szpital braniewski.

Całkowity koszt inwestycji (samego budynku) wyliczono na 6,7 mln złotych (takie wyliczenia zrobiono 2 lata temu, gdy starano się o dofinansowanie – obecnie na pewno kwota ta będzie wyższa), z czego ponad 4,2 mln złotych to dofinansowanie z pieniędzy unijnych. W kosztach budowy – obok spółki Powiatowe Centrum Medyczne – będzie zapewne uczestniczył również samorząd Powiatu Braniewskiego.

— Szpital się rozwija, zgodnie z zalecaniami służb wojewody, czyli sanitarnych, ale również ważna jest sama rozbudowa szpitala, bo widzimy nadzieję w wielu nowych kierunkach rozwoju tej placówki medycznej — mówi starosta braniewski Karol Motyka. — Będziemy budować nowy i nowoczesny blok operacyjny, który zapewne z czasem będzie również dobrze wyposażony.

Prace budowlane powinny zakończyć się z końcem 2023 r. Jest już pozwolenie na budowę, prace ruszą po wyłonieniu wykonawcy w przetargu.

— Inwestycja ta jest niezmiernie ważna, ponieważ mamy decyzję Sanepidu, która nakazuje nam dostosować obecny blok operacyjny do obowiązujących warunków sanitarno-epidemicznych — mówi Bożena Duduś, prezes PCM sp. z o. o. w Braniewie. — Pobudowanie nowego budynku będzie mniej kosztochłonne niż rozbudowa i powiększenie istniejącego bloku na czwartym poziomie szpitala.

Pościg za pijanym kierowcą

QUIZ. Sprawdź co wiesz, na temat boysbandów z lat 90'. Niektóre pytania mogą cię zaskoczyć

Pytanie 1 z 12
Pierwszym singlem zespołu Backstreet Boys była piosenka: