Ferie w mundurze u braniewskich terytorialsów

i

Autor: arch. 43blp Szkolenie to na pewno duża przygoda, ale nie zabawa.

Ferie w mundurze u braniewskich terytorialsów

2022-01-24 9:44

„Ferie w mundurze” – to hasło zimowego szkolenia wojskowego skierowanego do ochotników i organizowanego przez terytorialsów z Warmii i Mazur. W 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie szkolenie rozpoczęło ponad 130 osób.

Ponad 130 osób zgłosiło w miniony weekend (22/23.01.2022) do 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie, aby rozpocząć szkolenie. Tym samym liczba żołnierzy służących w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przekroczyła 3 tys. żołnierzy.

Najważniejsza jest chęć służby

Choć motywacje wstąpienia do wojska bywają różne, to większość twierdziła zgodnie: żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są najbardziej postrzegani jako przydani w sytuacjach kryzysowych. Ta możliwość niesienia pomocy, a także możliwość dania innym poczucia bezpieczeństwa jest motorem napędowym dla tych, którzy postanowili spędzić ferie w mundurze. Tradycyjnie już obok uczniów mundur założyli... nauczyciele. Wśród nowo przyjętych znalazła się nauczycielka muzyki w szkole podstawowej, nauczyciel matematyki i fizyki, a także pani przedszkolanka.

Szkolenie to nie zabawa

Szkolenie (zarówno 16-dniowe – podstawowe, jak i wyrównawcze) to na pewno duża przygoda. Ale nie zabawa. Każdy dzień wypełniony jest licznymi zadaniami. Już pierwszego dnia ochotnicy musieli zmierzyć się z egzaminem z wychowania fizycznego, następnie pobrać umundurowanie i wyposażenie oraz wypełnić niezbędne dokumenty. W trakcie szkolenia będą strzelać, uczyć się poruszania w terenie, udzielania pomocy medycznej na polu walki. Oprócz tego poznają elementy walki wręcz, obsługę radiostacji, przejdą również szkolenie saperskie. „Szesnastka” zakończona zostanie przysięgą – wyjątkowym wydarzeniem dla żołnierza i jego bliskich. Przysięga odbędzie się w Braniewie, 6 lutego.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Natalia Maliszewska liczy na medal w Pekinie!
Sonda
Czy chciałbyś służyć w wojsku?