Ignacy Krasicki “Pod Arkadami” w Braniewie

i

Autor: arch. TMB Ignacy Krasicki przez 28 lat był biskupem warmińskim.

Ignacy Krasicki “Pod Arkadami” w Braniewie

2021-10-19 20:48

Towarzystwo Miłośników Braniewa zaprasza na wystawę poświęconą biskupowi warmińskiemu i księciu poetów polskich Ignacemu Krasickiemu. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w piątek 22 października o godz. 12.00 Pod Arkadami – przed Muzeum Ziemi Braniewskiej.

Otwarcie wystawy zbiega się z Inauguracją Roku Kulturalnego 2021/2022 w Braniewie organizowaną przez Braniewskie Centrum Kultury, w które to wydarzenie została wpisana także ekspozycja zaproponowana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa.

Biskup i poeta

Ignacy Krasicki przez 28 lat był biskupem warmińskim, a został nim w wieku 32 lat. Funkcje tę sprawował w trudnym okresie przed rozbiorami, kiedy nasilały się prowokacje zmierzających do zagarnięcia Warmii. Mimo to z rozmachem urządzał swoje rezydencje w Lidzbarku Warmińskim i Smolajnach. W jego życiu zawarte są dzieje Rzeczypospolitej. To czasy Oświecenia, przemian cywilizacyjnych, reform ustrojowych, gospodarczych, konfliktów wewnętrznych, uzależnień od wzrastających w potęgę sąsiadów.

220 rocznica śmierci biskupa

Ekspozycja poświęcona Ignacemu Krasickiemu została przygotowana na przypadającą w tym roku 220 rocznicę śmierci biskupa i poety. Prezentowana była jedynie w Lidzbarku Warmińskim w trakcie ostatniej konferencji naukowej z cyklu „Między Barokiem a Oświeceniem” zorganizowanej na Zamku Biskupim przez Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie i Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie. W Braniewie wystawę będzie można oglądać przez miesiąc.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Halloweenowe ciasteczka

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?