Kolejni mieszkańcy powiatu braniewskiego zostali oszukani

i

Autor: www.pixabay.com Policja apeluje o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci.

Kolejni mieszkańcy powiatu braniewskiego zostali oszukani

2022-01-10 23:55

Oszuści nie próżnują. Mężczyzna chciał sprzedać karuzelę do dziecięcego wózka, kobieta myślała natomiast, że realizuje przelew pieniędzy na prośbę męża. Inicjatorem działań byli niestety oszuści.

O tym, jak kosztowne może być klikanie w nadesłane od obcych osób linki, przekonał się mieszkaniec powiatu braniewskiego. W sobotę (08.01.2022) mężczyzna powiadomił oficera dyżurnego komendy o tym, że został oszukany. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało że, na jednym ze znanych komunikatorów, odezwał się do niego potencjalny kupiec. Nieznana osoba przekonywała, że warunkiem koniecznym do sfinalizowania zakupu i otrzymania zapłaty za wystawioną rzecz jest kliknięcie w nadesłany link. Pokrzywdzony postępował zgodnie z instrukcjami, podał numer swojej karty oraz kod pin. Po chwili mężczyzna zorientował się, że z jego konta zniknęło 700 złotych.

Oszuści nie próżnują

Tego samego dnia policjanci zostali powiadomieni o jeszcze jednym oszustwie. Tym razem przestępca uzyskał dostęp do cudzego konta na jednym ze znanych portali społecznościowych. Oszust podszywając się pod męża pokrzywdzonej poprosił o wygenerowanie trzech kodów BLIK na łączną kwotę 3000 złotych. Kobieta zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa, gdy spotkała się z prawdziwym parterem.

Policjanci przestrzegają

Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Wyłudzali mieszkania i mordowali właścicieli. Bezwzględny gang trucicieli w rękach policji

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to: